
– Г-н Михнев, разговаряме с Вас за Деня на народните будители – 1 ноември. През погледа на млад човек като Вас – как изглежда този будителски празник? Кои са съвременните будители за хората от Вашето поколение?
– Първо, благодаря, че ме наричате млад. Със своите 31 години вече съм с година по-възрастен от Живко Тодоров, когато бе избран за кмет. А
догодина ще съм на 32 – не знам дали е будителска възраст, но е будна възраст
Та така ме сварва празникът – събуден за реалностите на българската политика, бизнес и общество. Или поне се мисля за събуден…
В тази връзка, сега повече от всякога имаме нужда от будители, от хора на запалената свещ на знанието. Това е особено важно във време на толкова фалшива информация, която ни залива. От учители, от писатели, от публицисти, от будни и бъдещи юристи дори, които да разясняват дебрите на политиката и институциите на хората.
Будителството през XXI век придобива и нови измерения
За мен будител е например Йоан Петров – старозагорски ИТ предприемач. Той прави софтуер за медитации и продуктивност за борба със стреса. В същото време будители са учителите, директорите като Господин Балъкчиев – на моето основно училище. Будител е и Никола Минчев, който застана срещу статуквото като председател на Народното събрание. Защото по един начин сме се събудили от съня на чуждото иго през XIX век, по друг начин трябва да се освободим от робството на икономическите зависимости сега.
– Как виждате Вашето участие в политическия живот и как бихте определили Вашите възгледи?
– В едно интервю за БНР казах, че съм патриот, защото искам български фирми да печелят обществените поръчки и да изнасят на чуждите пазари. Така работи и моят бизнес – чужденци плащат на българи за услуги на световно ниво. Получените пари се вливат в магазините, в ресторантите, в кафенетата на Стара Загора.
Патриот съм, защото искам българите да не емигрират
старозагорци да се върнат в Стара Загора и да живеят добре тук. За съжаление, автентични патриотични партии в България няма, тези които се наричат така, са проруски.
Като седна да се анализирам съм десен, вярвам в частната инициатива, вярвам, че бизнесът е двигателят на обществото.
Десен съм, но като видя фиша за пенсията на баща ми и осъзнавам, че беше правилно да вдигнем пенсиите с 30 процента! Сега Промяната предлага увеличение от още 20 на сто. На пенсии и на заплати! Майка ми пък е учителка с дългогодишен стаж. Трябва да помислим и за учителите, които са ни направили хора. Именно техен е празникът на будителите, който отбелязваме.
И още – трябва да има растеж без корупция
Да има работещи политики и методи да се изгради една богата държава, един богат град с щастливи хора… Ако обаче се събудим.
– Как Ви изглежда актуалната политическа ситуация – препъна ли се „Промяната“?
– Статуквото и фигурите на миналия век се завърнаха в парламента. Видно е разделението между хората в България. Докато това разделение продължава, няма да бъде намерена работеща формула на управление, каквото и правителство да сглоби статуквото. А изглежда то ще опита нещо да сглоби… „Продължаваме Промяната“ е сякаш единствената алтернатива на това. Само че
промяната на България се оказа, че не е спринт, а маратон и то с препятствия
Но Промяната като идея е започнала вече да тича…
– Цяла България ще трябва да прескача препятствията на зимата – инфлация, изоставащи доходи, енергийна криза…
– Енергийната криза притеснява всички ни. Там въпросите следва да бъдат отправени към Радослав Рибарски, енергийният експерт на „Продължаваме Промяната“. Войната притеснява всички ни. Именно в това време на криза, имаме възможност да преобразим област Стара Загора. Как? Ясно е, че
в това време „Марица изток“ не може да затвори – комплексът е гръбнакът на българската енергетика
Няма значение какво мисли Европейската комисия и какви норми е приела. ПП „Продължаваме Промяната“ ще настоява за дерогации! В добавка към комплекса е време да се изградят иновативни предприятия за зелена енергия -дали соларна, дали зелен водород, дали инсталации от кръговата икономиката, които оползотворяват материалите. Зелената енергия, зеленият начин на живот е бъдещето.
Зимата ще е трудна, но ще минем през нея
Виждате, че служебният кабинет заговори за запазването на пакета мерки и помощи, разработен от „Продължаваме Промяната“. Което е най-логичното нещо! След зимата обаче, ние трябва да имаме визия за независима и модерна енергетика. Точно този процес може да бъде поведен от Стара Загора! Представете си града като пресечна точка между енергетика, зелени технологии и агробизнес. Имаме всички данни за това и най-вече хората и експертите!
– Вие сте предприемач и в същото време работите за развитие на предприемаческата среда, като организирате срещи с инвеститори. Какво Ви мотивира да излизате извън границите на собствения бизнес?
– За да се случат неща като споменатото горе. Ако икономката на един регион е един пай, бизнесът в Стара Загора често мисли как да отхапе по-голямо парче от пая, или нека да ползваме по-български пример – от баницата. В ИТ сектора имаме едно друго виждане. Вярваме, че ако баницата е достатъчно голяма, ще има достатъчно баница за всички. Това брои ли се като идеен възглед? (смее се) Възгледът за баницата… Затова се опитвам да доставя още продукти за тази баница, още брашно, яйца и сирене. Да стане по-голяма. Вярно е, трябва да решим и проблема, че някои са много лакоми и искат по-голямо парче от по-малка баница. Още по-лошо, че
двама-трима дерибеи искат да държат ножа и те да раздават порциите
Ето за такива неща трябва да се събуди Стара Загора.
– Последен въпрос навръх 1 ноември. Остава ли Ви време за култура?
– Винаги, когато има нещо интересно – не пропускам опера, театър, премиери… Културният продукт на Стара Загора е на световно ниво, а
политиците са абсолютно длъжни на дейците на културата
Нея ще я има и след още 8000 хиляди години в Стара Загора, когато ние ще сме забравени. И то само, ако сме били запомнени!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА