Градът ни заслужава да работим за промяната към по-добро, казва още старозагорецът, който е предприемач, съосновател на банковия софтуер „Омнио“, едно от лицата, застанали зад „Продължаваме промяната“ в града на липите
Атанас Михнев е роден в Стара Загора през 1991 г. Съдружник в „Омнио“ ООД, компания за разработка на софтуер за защита от пране на пари за банки и изпълнителен директор на „ЛигълТрек“ АД, разработваща софтуер за адвокати. Завършил е средното си образование в англо-американското училище в София, а след това икономика и международни отношения в Американския университет в България и „Харвардския курс“ по икономика на Асен Василев и Кирил Петков. От няколко месеца е отново в Стара Загора. Той е едно от лицата, застанали зад „Продължаваме промяната“ в града на липите.
– Наско, как се случи така, че отново си в родния град?
– От няколко месеца съм по-активно в Стара Загора. Моят бизнес партньор също е старозагорец. От много време си говорим, че основните ни хора в компанията също са родом от Стара Загора. Всеки, който се занимава с IT, е свободен да работи откъдето иска. И така решихме да направим стъпка – да се върнем в Стара Загора. Откакто съм тук, наблюдавам мои връстници, които също са се завърнали. Хората са дошли тук, за да отглеждат по-спокойно децата си. В Стара Загора има нещо, което не може да се купи с пари. Градът е прекрасен, зелен, можем да бъдем навсякъде на пешеходно разстояние. Ресурсът „време“ е безценен, важен и това допада на хората на моята възраст, на тези, които гледат децата си тук, на хора с подобно на нашето мислене. Малко по малко се връщаме. Смятам, че този процес тепърва започва. Може да се каже, че носим промяна в града, която, разбира се, трябва да продължи. По какъв начин – ще зависи от нас.
– Каква е твоята визия – как трябва да се случи това?
– С много на брой и високо платени млади хора, които ще повишат потреблението в Общината. Област Стара Загора може да е първенец по средна работна заплата, но в Общината тя е едва под 900 лева, тоест по-скоро сме град-средняк, а най-лошото е, че стандартът на живот се влошава малко по малко всяка година.
Ето, ние изграждаме тепърва стартиращи IT компании. Нужни са още 10 фирми като нас. Заедно ще изградим инкубатор за стартъпи, коуъркинг пространство, след тях ще дойдат и международните инвестиции. Има потенциал това да се случи.
Съвсем скоро европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон обърна внимание, че Европа трябва да произвежда силициеви чипове и платки. В момента има глобален недостиг на чипове, което ще свие автомобилната индустрия с 5%. Този недостиг е и в други сектори и става глобално предизвикателство. Причината е, че глобалният производител номер 1 – Китай, се задъхва покрай новата реалност – коронавируса, и забавя доставките си, т.е. има търсене на чипове, но няма кой да ги произведе и достави навреме. Иначе казано, има пазарна ниша. Стара Загора има необходимите специалисти, а и традиции, така че, ако тук например има завод, който да произвежда микрочипове, можем да се превърнем в регион с водещо за Европа високотехнологично производство.
Има много инвеститори, които искат да влагат в България, важно е да дойдат в Стара Загора. Това ще стане, когато ги поканим по нов начин. Това ще очертае бъдещето на града. Аз вече инвестирам персонално, фирмата ми също. Това е пулсът на настоящето – искаме да сме си в родния град. Имаме нужда от нещо ново, от висока добавена стойност, от производства, от технологии, иновации, секторите да работят заедно. Ние сме силни в тези иновации, в които глобално сме водещи. Разбира се, и сега в Стара Загора, в Казанлък, имаме компании, които са глобални, не само национални лидери. Представете си, че е възможно Стара Загора да стане една малка силициева долина. Нека си помечтаем, но смятам, че е напълно реално! Вариантите са пред нас, само трябва да се захванем и лично аз съм мотивиран да съм част от това.
– Ти самият как стартира собствен бизнес?
– След като завърших Американския университет в Благоевград, работих в телекомуникационна кампания. Междувременно изкарах Харвардските курсове към Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Тези курсове са уникални със заряда, който носят Асен Василев и Кирил Петков. Тяхната енергия се предаде и на обществото покрай работата им като служебни министри. Всъщност тя ме подтикна да се занимавам с технологичен бизнес и неща, които са с висока добавена стойност за икономиката. Тя ме кара и да бъда част от „Продължаваме промяната“ и да бъда в кандидатдепутатската листа на коалицията. А мястото ще се разбере съвсем скоро!
Започнах в стартъп, който прави софтуер за адвокати, като продуктов мениджър. Като част от екипа получих и дял от компанията. Предприятието и продуктът се развиха на европейско ниво и към днешна дата съм изпълнителен директор. Екипът работи успешно с клиенти от Швейцария, Германия, Латвия и др. и се справя отлично.
Относно „Омнио“, идеята се роди много красиво. Стоян, моят съдружник, след като завърши езиковата гимназия в Стара Загора, отиде да учи в Австралия. Там направи първия си бизнес. След това се върна и започна да се занимава с превенция на финансови измами и защита от пране на пари в брокерска компания. Проверките, които неговият екип извършваше и които са задължителни по закон, се правиха ръчно, което отнема време. И ме пита дали тези проверки могат да се автоматизират. Започнахме да решаваме тази непроста технологична задача. Работим с водещи експерти на световно ниво. Започнахме да разработваме софтуер, в нас инвестираха рискови фондове, българи, чужденци. Този проект започна точно в пика на коронакризата. Но пък стана един от катализаторите да осъзнаем, че не винаги трябва да се работи в офис. Съвсем не беше планирано, но ето че това даде възможност да се върнем и да бъдем тук в Стара Загора, което е и наша сбъдната мечта.
Тези инвеститори, които инвестираха в нашата компания, могат да го направят и в други старозагорски предприятия и предприемачи. Тук има потенциал за развитие. Колкото повече хора искат да харчат парите си в Стара Загора, толкова повече ще се вдига нивото на услугите и качеството на живота, вместо да спада.
– Ваша бе идеята за Академия за иновации OMNIO Elevate, която да се проведе в Стара Загора. Обучението засега се отложи. Кога ще го реализирате?
– Обучението ще се проведе през пролетта. В България има много инвестиционни фондове за рисков капитал, подпомагащи стартиращи предприятия. Ако представиш добър бизнес план, в който числата са убедителни и идеята има смисъл, ще получиш финансиране. Т.е. има пари за стартиращи предприятия, но фондовете срещат малък интерес в Стара Загора, даже изобщо не идват тук. С моя партньор искаме да обучим хората как да създадат такъв бизнес план и как да кандидатстват. Да ги отучим, че има пари само по европроекти, да ги отучим, че ще дават подкупи на някого, да им покажем как се прави реален бизнес план и да ги срещнем с инвеститорите. Защото достъпът до реални капитали е само на една онлайн апликация разстояние. Фондовете в България си търсят компании, в които да инвестират, вместо компаниите да търсят фондове. Сякаш не вярваме, че е възможно. Възможно е, има хора, които го правят. Искаме да предадем своя ноу-хау на повече предприемчиви старозагорци и да видим как местната икономика се променя и разцъфтява.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА