Алпинистът Жеко Вътев пише книга за селските къпални и бани в България. Подобно четиво у нас няма, липсват съвременни писания. Идеята ми е да създам издание както с описателна част, така и с чисто практическа – като GPS-координати, работно време и т. н., съобщи за НБП Вътев.
Пазя хубави спомени от детството си, баща ми обичаше да ме води из къпални и бани, днес и на мен самия ми е изключително приятно и не пропускам случай. Според алпиниста, у нас има към 70 стари, действащи къпални. Досега той самият вече е бил в около 45. Проучванията му сочат, че тези обекти у нас не са кой знае колко старинни, болшинството са строени около 40-те години на миналия век. Дислоцирани са най-вече в Южна Стара планина и в Рило-Родопския разлом.
Наскоро бях в Житаревските бани край Бургас, разказва Вътев. Там са запазени римските основи, ще я превръщат в музей. От нея е бил силно впечатлен Сюлейман Великолепни, който идвал тук да си лекува подаграта. Ще е хубаво да я отворят за посетители. Последната баня, която посетих, бе в Добринище – автентична и уютна. В село Баня пък, в съседство на Добринище, има два минерални басейна – единият много горещ, другият – с нормална температура. В Долна баня банята е реновирана, но има голяма посещаемост от „германци“ – така местните наричат хората от малцинствата. С интересна архитектура в старинен стил са баните в Баня, Карловско. Къпалнята тук е на достолепна възраст, с хубави, протъркани плочи. Има доста къпални у нас, които се реновират и възстановяват, срещам различно отношение на местните власти към тези обекти, коментира Вътев.
Като стане въпрос за уникална къпалня извън България, алпинистът веднага споменава Пуенто ди Инкас (баните на инките), в последното село под вр. Аконкагуа в Аржентина. Водата тук извира над дефилето, описва той природния феномен. По склона има скални ниши, като арки, които образуват нещо като амфитеатър. В десетте къпални водата е с горчиво-кисел вкус, тя изтича, а минералите от състава й се натрупват и отлагат на пътя.
В книгата си Жеко Вътев описва само истински, натурални бани и къпални. За изходна база относно минералния състав на водата в тях му служи една книга от 30-те години на миналия век, която му е ценен подарък от приятел – доктора на биологическите науки Димитър Бечев.
Нямам срок за завършване, казва той. Старая се като обикалям из страната, непременно да отида в местната баня. Някой ден ще приключа със събирането на информацията и описването й и ще я издам! Вярвам, че ще е не само забавно, но и полезно четиво!
НБП, Дима ТОНЕВА