„Български патриоти“ е патриотично консервативен блок, който ще бъде неизменна част от политическия процес в страната през следващите години напред

– Г-н Сиди, преди да коментираме перспективите пред ВМРО и патриотичните формации с новосъздадената патриотична коалиция „Български патриоти“, споделете Вашето мнение за развоя на политическите събития у нас след 4 април?
– На 4 април хората излязоха и направиха своя избор. Резултатите не се коментират, а се изпълняват. Такава е била волята на избирателите и такова управление си подредиха. За съжаление, 45-ото Народно събрание беше сбирщина от хора, които нямаха никаква политическа идея какво искат да се случва в държавата. Станахме свидетели на политическа незрялост и абсолютно арогантно поведение от страна на почти всички политически сили, представени в парламента. Народните избраници, вместо да решават реалните проблеми на хората, вместо да говорят за икономика и за доходи,
сътвориха чудеса от невероятни глупости
в това число и по отношение на Изборния кодекс. Същият, който навремето направи Мая Манолова и сега прекрои по друга своя собствена идея. Изборен кодекс, който имаше две цели пред себе си, и постигна и двете. Първата бе Христо Иванов да плати цената за „Росенец“. Видяхме, че това, което се случи през миналата година, очевидно е договорено с ДПС и с Ахмед Доган. И сега „Демократична България“ им го върна чрез гласуване в НС, разрешавайки на ДПС да контролира отново един огромен вот от Турция. Същевременно с промените в Изборния кодекс ВМРО бе отстранена от избирателните секции…
45-ото НС ще запомним и с това, че в него намериха място „чисто нови“ политически лица и субекти. Хора като Татяна Дончева, като Мая Манолова, като Мария Капон, за които никой никога не е чувал. Те отново демонстрираха, че са новите лица в политиката, това, което народът искаше. Тук ще цитирам само г-жа Дончева, която преди време заяви – ние разбрахме какво казва протестът и аз няма да участвам в листата, защото хората искат нови лица. Три дни по-късно тя се регистрира в листата, а 35 дни по-късно беше зам.-председател на НС.
Това беше 45-ото НС – място на лъжата, на което всеки успя да излъже своите избиратели
Излъга и „Демократична България“, които не само не сформираха комисия за „Росенец“ и нищо не оправдава този факт, а дори се отказаха от нея, за да влезе Изборният кодекс. Мая Манолова пък излъга, че ще вкарва нови лица в политиката, и направи цирк, който всички вече сме виждали с аферата „Костинброд“, само че сега го превърна в една комисия. Надявам се все пак, че ще има достатъчно данни от тази комисия, с които органите в държавата да се сезират и, ако има виновни, да си понесат заслуженото.
От друга страна, Слави Трифонов успя да излъже всички, включително и собствената си парламентарна група. Така и не стана депутат, освен че се закле като народен представител. Не намери друго оправдание, освен коронавируса, и не влезе в сградата, на която пише „Съединението прави силата“. От това страда единствено демокрацията. Мога да кажа, че в най-новата ни история двама души са пренебрегвали по този начин сградата на НС и парламентаризма – единият е Делян Пеевски, другият е Слави Трифонов. И всичко това показа,че
в българския политически живот вместо промяна, се случи подмяна
А по отношение на ВМРО – винаги съм вярвал, че българският народ е мъдър и не ни нареди в тази отвратителна компания на диви популисти от 45-ото НС. За нас това е позитив, от който можем само да трупаме повече опит.
– На 20 май бе подписано споразумение за създаване на патриотична коалиция „Български патриоти“ между ВМРО, ВОЛЯ и НФСБ. Какво да очакваме от новото обединение за предстоящата предизборна кампания?
– ВМРО винаги може да се яви самостоятелно на избори, без да се коалира и това е най-чистата форма и най-добрият възможен вариант за нашите членове. Но на последните избори се видя, че
единственото, до което могат да доведат разделението и партийният егоизъм, е да няма представителство на патриотичните формации
в едно народно събрание. Смятам, че това е в ущърб на всеки парламентаризъм. Трябва в един парламент да има политически формации от всички спектри. Само така решенията могат да бъдат балансирани и да бъдат в полза на всички български граждани.
Затова за предстоящите избори предложихме нова формула, която да обедини цялото патриотично пространство. През последните години то бе раздирано от скандали, предимно между лидерите му. Затова Красимир Каракачанов предложи формиране на единство, което за първи път се представя в държавата. Формулата е – всички лидери на патриотичните формации да седнем на една маса и да се опитаме да видим кои са приоритетите пред патриотичното пространство за следващите избори, за да постигнем по-добър резултат. Даже не говорим за влизане в Народното събрание, още повече, че никой не знае колко време ще продължи животът на 46-ото НС. Говорим за бъдещето, за
формирането на патриотично консервативен блок, който да бъде неизменна част от политическия процес в страната през следващите години напред
Така се създаде патриотична коалиция „Български патриоти“ на ВМРО, ВОЛЯ и НФСБ. Както стана ясно, според споразумението, лидерите на партиите няма да влязат в кандидатдепутатските листи. Новата ни формация дава заявка за продължаване на твърдата политика в защита на националните интереси.
– Казахте приоритети пред патриотичните формации – какви са те?
– Първо ще кажа, че се надявам този път да има нормална политическа кампания, в която да бъдат чувани послания. В кампанията при последните избори единственото, което чувахме, бе омраза, без реални политически аргументи и диалог. Освен това, едни хора се самоназначиха за хора на протеста. Впрочем той през цялото време разказваше, че е граждански протест, и се разграничаваше от политически формации. А в 45-ото НС имахме 3 формации, които твърдяха, че се формациите на протеста…
В тази връзка ВМРО направи достатъчно много в 44-ото НС. Беше един от малкото политически субекти, който водеше ежедневна борба с ГЕРБ по всички теми, които днес са представени като нещо голямо в медийното пространство.
Ние в 44-ото НС сме били ежедневна опозиция и в ежедневна битка
да се случат идеи. Защото едно е да крещиш на площада, друго е да влезеш и да се опиташ в диалог да намериш решение.
И пак уточнявам, че не правим патриотично обединение само заради изборите. Според споразумението на патриотичната коалиция, приоритети й са 10 и вашите читатели могат да се запознаят подробно с тях. Аз бих отличил това, че ще се опитаме да спрем цялата настояща либерална пропаганда. Само през последните дни имаме няколко примера за това. Изключително ненужният „Бургас прайд“, който беше направен само с цел да демонстрира, че някой е различен. Прощавайте, но всеки човек има своите разлики спрямо всички останали и затова тази индивидуалност трябва да бъде подкрепяна. Но по какъв начин едни хора се борят за свои колективни права, които били по някакъв начин ограничени!? Видяхме, че в Разлог се случиха и събития в циганската махала, а само дни след това бяхме свидетели на отвратителен случай на циганско нападение във влак. Ние говорим от години за беззаконията на циганите, които продължават да бъдат поощрявани от властта. Тези проблеми продължават да съществуват без значение кой е в управлението на държавата. И те трябва да бъдат решени с твърда ръка. ГЕРБ например, не се съгласиха да решат проблема с циганизацията, защото ги беше страх някой от Брюксел да не им направи забележка. Но ние сме на мнение, че
не трябва да има разграничаване на права и задължения спрямо етнос
Защото никога не съм чувал за интеграция на еврейското или на арменското малцинство, например. Но 30 години слушаме за интеграция на циганите, която така и не се случва. А не се случва, защото НПО-ата и правителствата досега използват тези хора за избори. Тези проблеми продължават да стоят пред българското общество. И аз твърдо вярвам, че пътят за решаването им е това, което ние от ВМРО предложихме с концепцията на Красимир Каракачанов за справяне с циганизацията. Концепцията включва няколко простички неща – образование и работа за всички български граждани, включително и онези, които в момента са сегрегирани.
– Прогнозите Ви, очаквате ли сформиране на правителство след 11 юли?
– Надявам се да се върне политическият диалог. Това, което се случи в 45-ото НС, не е добре за българската политика. Да няма парламент в парламентарна република, означава политическа криза. Всъщност тази беше и една от темите за дебат, които предложихме – разширяване на правомощията на президента, без значение кой е той. За тази идея веднага бяхме обвинени, че искаме президентска република на Румен Радев. Мандатът на Радев изтича тази година, остават месеци. Ние говорим по принцип за промяна в държавата, ако наистина хората искат това. Защото всички други приказки, които чухме – как ще правим мажоритарни избори, ама няма да е сега, ами утре… – не става така.
Затова пак ще кажа, че
много се надявам предстоящата кампания да бъде кампания на аргументите
Българският гражданин трябва да спре да избира от омраза и от емоция, а да избира прагматично, без значение каква политическа формация ще си хареса.
– Бяхте водач на листата в Стара Загора на последните избори. Какви промени да очакваме от ВМРО на местно ниво?
– Вече е ясно, че ще се явим на изборите като в патриотична коалиция. Но все още е рано да говорим за конкретни имена. Със сигурност обаче ще предложим листа от хора, които милеят за нашия прекрасен и мой роден град Стара Загора. Ще предложим добър екип, който да бъде полезен на старозагорци и на държавата ни.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА