„Родът ми произхожда от „Акарджа“, стар старозагорски квартал. Моят прадядо навремето се е заселил там. Той е бил богат човек, имал е хан и кръчма. След това баба ми се омъжила за банков чиновник. Заселват се в центъра на града – на ул. „Захарий Княжески“, близо до днешния хотел „Верея“. Там беше нашата къща, там съм роден. После цялото семейство се мести в София. Моят баба – Донка Ореховска, ме отгледа. Аз съм живял с нейните спомени. Разказвала ми е как нейното семейство е дружало с банкери, учители, офицери. Имало е силен интелектуален живот в града, срещи, поезия, музика. Прекрасен свят, който тя в София не намери.
С нея много пъти сме се връщали в Стара Загора
Аз не съм живял в града, но до голяма степен заради баба ми, някак си у мен живее този стария град, преди войната. Израсъл съм в София, но към Стара Загора подхождам много интимно, тя е нещо специално за мен“, това споделя в ексклузивното интервю Александър Александров за НБП.
Александър Александров е роден на 24 май 1949 г. в Стара Загора. Средното си образование завършва в 31-ва гимназия в София, а висшето – във ВИИ „Карл Маркс“ (сега УНСС) през 1974 г. със специалност „Политическа икономия и социология“.
Доктор е по икономика с тема на дисертационния труд – „Експортната ориентация на промишленото производство на Малайзия и Филипините“ (1987 г.).
Научната му кариера се развива в периода 1974-1992 г. в различни научни институти в системата на БАН. Основната му специализация е свързана с икономическото развитие на страните от „Третия свят“ след Втората световна война до края на XX век. Обект на по-специално изследване представляват икономическият модел на „новите индустриални страни“ от първата и втората вълна в района на Източна и Югоизточна Азия (Хонконг, Тайван, Южна Корея, Сингапур, Малайзия и други), както и възможностите от приложение на техния опит за експортната ориентация в условията на нашата страна и икономическото сътрудничество на България с тези страни.
Непосредствено след промените през 1989 г. Александър Александров навлиза в частния бизнес, като става основател и ръководител на редица търговски дружества. През 2005 г. Александър Александров заедно с Владислав Александров, Милослав Йосифов и Прокопи Кюркчиев основава Уеб Медия Груп. Направено е IPO за набиране на капитал, в размер на 1 420 000 лева от БенчМарк Груп, с личното участие на Любомир Бояджиев – ръководител и съсобственик на фирмата. Сега Уеб Медия Груп (от 2013 г. извън Корпорация „Развитие“) е водеща българска медия с престижните си марки News.bg (ноември 1998 г.), Topsport.bg, Money.bg, Lifestyle.bg и Gladen.bg.
Понастоящем Александър Александров е главен мениджър на Корпорация „Развитие“ КДА, изпълнителен директор на „Интрансмаш-инженеринг“ АД, изпълнителен директор на „Буря“ АД, изпълнителен директор на „Вариант-АБВ“ АД и на други фирми.
През 1980 г. Александър Александров се венчава в Рилския манастир за Божана Александрова.
Има две деца – Владислав (1981 г.), и Надежда (1996 г.).
***
– Г-н Александров, Вие сте икономист, с научна кариера, с практически мениджърски опит. Разговаряме близо 28 години след началото на промените в България, 10 години след присъединяването на България към ЕС. Печелившите от прехода стават все по-малко. България продължава да бъде в дъното на различни класации. Каква е Вашата визия, какво пречи на страната ни да се развива към по-добро?
– Труден въпрос. Аз и много хора, които сме в бизнеса, сме направили много, оставайки тук, работейки в страната… Но нещата не се подобряват значително. Най-вече качеството на работната сила намалява. Много българи отидоха в чужбина. Това е ужасно! 2 млн. и половина души ги няма, все активни хора. Няма кой да работи. Първите години пред вратата ми чакаха десетки да ги наема на работа. Аз избирах най-добрите.
Сега не мога да намеря кадри за най-обикновените позиции. Има райони, които обезлюдяват
Наши фабрики затвориха, защото няма кой да работи в тях. Това е голямата мъка.
Много ми е тежко и че не успяхме да осъществим стабилен догонващ растеж. За да се изравним с Европа, за да не сме най-бедните, трябва да се развиваме много по-бързо. А ние не го правим. Хората не са глупави. Всички граници са отворени. Те са прави – като виждат, че някъде ще получат повече, а и за децата им ще е по-добре, отиват там. Затова всяка държава трябва да се бори да запази работната сила, да има млади хора.
Нашата работа в бизнеса е прозаична – трудим се всеки ден, плащаме заплати, данъци, осигуровки. Не се занимаваме със стратегия за развитието на България. Има учени, има политици. Не мога да кажа какво е решението, а и не може един човек да се справи с това. Трябва да се провеждат политики.
Все пак бизнесът трябва да има оптимизъм и надежда, иначе какво… Аз толкова години съм работил и ще работя до край в България.
– Кои са основните направления, в които работи бизнесът конгломератът Корпорация „Развитие“?
– Корпорация „Развитие“ през следващата година ще отбележи своята 25-годишнина. Тя е една от първите големи частни фирми след промените. Занимавала се е с различни дейности, в нейното портофолио са били повече от 10 фирми. Но в момента сме се съсредоточили върху две основни направления. Първото е управление на недвижими имоти в различни разновидности – офис площи, складови площи, хотелски апартаменти, хотел.
Сега сме свидетели на бум при жилищните имоти, който много ясно се вижда в София
Затова тук започваме строителство на жилищни обекти. Имаме хубави парцели в различни точки на града. Стартираме с имот на бул. „Бъкстон“ 40, където е и нашият основен офис. Ще започнем строителство и на други места.
Другата дейност, която е наш приоритет, е в областта на застраховането. Сега работим със застрахователен брокер „Вариант-АБВ“ АД. Предвиждаме развитие в тази насока. Планираме закупуването или създаването на застрахователна компания.
– Имате ли инвестиции в Стара Загора и в областта?
– В Стара Загора не предвиждаме инвестиции. Но в скоро време
ще направим офис на застрахователния брокер и след това на застрахователната компания
Въпреки че нямам бизнес дейност, аз години наред развивам благотворителност в Стара Загора. Това е моят роден град. Подкрепям домове за деца. Сега успях да организирам и провеждането на турнир от Националната волейболна скаут лига. Има конкуренция за това къде да се провеждат тези състезания, играят се в 12 града в страната. До голяма степен аз настоях и разговаряйки с хора от града и с ръководителя на волейболния клуб Жельо Желев в Стара Загора, успяхме да организираме турнира.
– Важен акцент, както стана дума, от дейността на корпорация „Развитие“ е социалното предприемачество. Разкажете за проектите в тази насока?
– Все повече отделяме средства, свързани с нашата социална отговорност. Смятаме като задължително за всички работещи корпорации да дават част от своите печалби за социална дейност. В спорта сега сме се насочили към скаутската волейболна лига. В нея сме инвестирали около 200 хил. лв. Тази сума може и да нарасне. Подпомагали сме и баскетбола в България. На федерацията и на нейния президент Георги Глушков, много им допада скаутската лига във волейбола. Затова сега планираме такава и в баскетбола. Това ще бъде също чудесна възможност.
Литературният конкурс „Развитие“ за непубликуван български роман, който организираме, миналата година стана на 20 години. Предстои скоро да се събере журито. В него участват проф. Ивайло Знеполски, Георги Господинов и доц. Бойко Пенчев. Заедно ще видим как да го продължим, така че ще има новини и в това отношение.
Миналата година създадох движение – „Деца учат деца да правят добри дела“
То е интересно с това, че веднъж възрастните като подготвят по-малките, те се обучават помежду си. Това е изключително важно. Децата са много позитивни, много обичат да даряват. Имаме вече такива акции – на деца, които сами, с малко наша помощ, извършват дарителски дейности. Това движение ще бъде развивано.
От друга страна, подкрепяме детски домове в цяла България. В Стара Загора това са домът „Мария Терезия“ – децата бяха на почивка в нашия хотел в Кранево през миналата година. Подкрепяме и дом „Българка“. Директорът вече ми е писал от какво имат нужда и ние ще го доставим в скоро време. Подпомагали сме и дома в Петрово. Разбрах, че възпитаниците му са настанени в приемни семейства или в други институции.

На тържество по повод годишнина на Корпорация „Развитие“ със съпругата си Божана Александрова, архив Корпорация „Развитие“
– Какво Ви кара да организирате дарителски дейности? В същото време сякаш държите доброто, което правите, да остава в сянка?
– Смятам, че доброто не бива да е показно. Разбира се, важно е да имаш нагласа да си дарител. Както казвам и на децата, не мислете само за себе си и за своите близки. Започнете да мислите и за другите същества, които имат нужда от помощ.
Намираш на кого да даваш и даваш без да мислиш, без да се хвалиш. Просто го правиш
Както правим пари, защо да не правим и благотворителност. Не бива всички средства да са за теб – поредната кола, поредните нови дрехи… Това не си струва.
– При тази разностранна дейност, как оценявате бизнес средата в България в момента?
– Смятам, че бизнес средата се подобрява. Основните макроикономически показатели нарастват. Имаме сериозен растеж на Брутния вътрешен продукт, доходите също се увеличават, намалява безработицата. Когато няма правителство, както е сега, бизнесът се притеснява. Но смятам, че в България има сериозни политически сили, които ще съставят работещо правителство, с работещ парламент.
На бизнеса това му трябват спокойствие, предвидимост, за да може да върши своята градивна дейност
Трябва да сме оптимисти.
НБП, Радослава РАШЕВА