БАН представи уникален албум с безценни икони

На 11 март в тържествената зала „Проф. Марин Дринов” на БАН бе представена книгата „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“. Изданието е на Института за изследване на изкуствата на БАН и Националния църковен историко-археологически музей при Светия Синод.
Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева присъства на събитието и поздрави екипа, изготвил уникалното по съдържание, форма и значимост издание. „Важно достижение на изданието е заявката на авторите, че е възстановен произходът на множество икони, който е бил загубен или сгрешен. Идентифицирани са нови зографи, коригирани са и редица грешки, свързани с творчеството на някои популярни майстори“, каза в словото си председателят на БАН. Тя допълни, че за първи път в научната литература е изследван процесът на формиране на колекцията в началните години от създаването на Националния църковен историко-археологически музей.
Неврокопският митрополит Серафим отправи благопожелания към екипа на изданието от името на българския патриарх Даниил и посочи, че музеят притежава най-богата сбирка от артефакти, свързани с дейността на Българската православна църква.
Директорът на Националния църковен историко-археологически музей при Светия Синод доц. Иван Рашков, доц. Иван Ванев от Института за изследване на изкуствата, Наталия Неделчева и проф. Георги Николов представиха работата на екипа по уникалното издание.
Книгата е резултат от научноизследователската работа на голям екип специалисти (Александър Куюмджиев, Веселина Йончева, Дарина Бойкина, Иван Ванев, Иван Рашков, Иванка Гергова, Майя Захариева, Маргарита Куюмджиева, Мариела Стойкова, Мария Колушева, Наталия Неделчева, Ралица Русева, Тереза Бачева, Цвета Кунева, Цветан Василев) и е осъществена с финансовата подкрепа на фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката.
С изданието, посветено на 100-годишнината на Музея, се обнародва за първи път най-голямата колекция от иконописни произведения в България, представена почти изцяло в масивния том с над 700 фотографии и придружаващи ги научни статии.
На събитието присъстваха зам.-председателят на БАН проф. Щелиян Д. Щерионов, членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН, представители на академичните среди и българското духовенство.

Водещ на вечерта бе акад. Иван Гранитски, който за NBP.bg заяви: „Православието е спасителният щит на вярата, благодарение на който, ние като нация сме оцелели през седемте века чуждо иго и робство – близо два века византийско и пет века турско владичество. Почти няма страна в света, която да е издържала толкова дълго без национална държава и институции. Именно Светата ни православна вяра ни е съхранила. Ето защо и днес е много важно да я пазим”.
Акад. Гранитски допълни още, че книгата „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“ представлява огромен том, съдържащ най-важното от гигантската колекция на музея – над 10 000 артефакти. „Това е пореден пример защо е важно да въздействаме на днешното българско общество и, разбира се, на младите хора да се проникнат от съзнанието, че трябва да пазим жива българската памет и ролята на православието в многовековната ни история. Освен това, смятам, че вървим уверено и към един благодатен и плодотворен финал на усилията на Светия Синод и на БАН. Да убедим държавното ръководство и най-вече Министерството на образованието и науката да се въведе душеспасителният и полезен час по вероучение в училищата. Той ще бъде и час по патриотизъм и по опознаване на националните светини, ценности и посланията на хилядолетната ни история”, допълни акад. Иван Гранитски.