
Задължително изисквайте биологична проба при тест за алкохол и наркотици, както и не подписвайте в никакъв случай протокол за доброволно изземане на автомобила, съветва адвокат Силвия Петрова, цитирана от „Дневник“.
Според експерта е твърде възможно полицаите да убеждават все още недоказаните като нарушители да дават кръвен тест и урина, както и подвеждат хванатите с алкохол и наркотици в полевите тестове, че трябва да предават доброволно колата си. „Отнемането на МПС е мярка, която се прилага с присъдата и не следва да се прилага предварително. Ако желаят да ви го отнемат на място, това трябва да стане с протокол за изземване“, коментира Силвия Петрова.
Важното е, че ако подпишете протокола за доброволно предаване, при отрицателна проба няколко месеца на биологичната проба, няма да бъде възможно изискване на обезщетение за оставането без автомобил. Както писахме преди месеци, на пазара съществуват над 250 вида лекарства, чиято употреба може да доведе положителен резултат на полевия тест за наркотици. Доброволното даване на колата обаче не е незаконен акт, дори да сте били подведени. У нас вече има присъдени обезщетения при фалшив положителен тест на терен за наркотици.
Промените в НК и ЗДвП влязоха в сила от понеделник и вече има отнети автомобили и камиони на шофьори, управлявани под въздействието на алкохол и наркотици. В случай, че возилото не е собственост на нарушителя, то се заплаща по застрахователна стойност. Все още дори не е ясно къде ще се съхраняват отнетите автомобили и каква ще бъде съдбата им. Факт е също така, че едни от най-скъпите коли в автопарка на НСО и МВР са конфискуваните.
Автомобилът се отнема при каране с 1,2 промила алкохол или наркотици. При отказ на шофьор да даде проба, наказанието е до 6 години затвор и глоба до 2000 лв. Колата се иззема при употреба на алкохол над 0,5 промила, ако вече нарушителят е бил съден за управление с над 1,2.
Източник: vsi4kibri4ki.com