Авторските права върху произведения на изкуството, когато има софтуерно генерирано изображение, са на този, който е поставил заданието. Остава спорен въпросът за текстовете, които се генерират с помощта на AI. Въпросът още не е законово уреден. Това мнение изрази в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria IT експертът Росен Петков, който е председател на Организационния комитет на форума „Компютърно пространство“.
„Някои хора разбират под компютърно изкуство използването на компютърни инструменти, но ние гледаме на него като на вид изкуство, когато компютърните инструменти правят специфичен стила, въздействието и формата на произведението, посочи Росен Петков. – Компютърните технологии предоставят различни и все повече инструменти за създаване на компютърна графика, анимация, музика, интерактивни изкуства и различни мобилни арт проекти и интерактивни инсталации. Всичко това изисква определен софтуер и хардуер, но винаги най-важна остава идеята на автора“.
Според IT експерта, изкуственият интелект ще промени много неща в близко бъдеще, но „човекът е това, което прави една идея интересна и креативна“.
Росен Петков прогнозира, че промените ще се усетят най-силно в „много рутинни професии, където някои неща ще бъдат автоматизирани чрез изкуствения интелект. „В някои случаи изкуственият интелект ще помага, а в други ще вреди, когато се използва да замества недостига на идеи и посредствеността“, е мнението на IT eксперта.
Той обясни, че се експериментира в посока фотография, компютърни графики и анимация, но в близко бъдеще може да се засили използването на изкуствения интелект при създаването на виртуални светове.
Източник: Investor.bg