казва Албена АЛЕКСАНДРОВА, основател и главен дизайнер на модна къща „Рошавата гарга“
Албена АЛЕКСАНДРОВА е родена на 27 септември 1968 г. в София. Израснала е в семейство на дизайнерка и поет. Баба й – Йорданка Станева, е била известна моделиерка, а майка й е работила дълги години в модна къща „Лада“. Основател и главен дизайнер на модна къща „Рошавата гарга“. Учила е при най-добрите в Париж – Ив Сен Лоран, Ханае Мори и Соня Рикел.
– Г-жо Александрова, къде най-често бъркаме в избора на облекло?
– Сред грешките, които се правят често, е съчетанието тъмни чорапогащници-светли обувки. Неподходяща обувка с рокля – примерно мокасини с рокля, или пък панталон със сандал, освен, разбира се, ако панталонът не е летен. Не знам защо доста жени ходят с много големи чанти, които премятат през рамо и целият им ревер, буквално всичко по дрехата, се премазва от нея. Особено често забелязвам този навик у учителките. Друго
не се съобразява често протокола – къде какво да сложим
какво значи коктейлна рокля, малкият клъч, малката чанта, аксесоарите често са нарушавани като комбинация и пропорции. Случвало ми се е да видя стилна, елегантна рокля, с големи бижута, или пък с много гривни – като за уикенд, т.е. комбинациите аксесоари – основен тоалет. Специално комбинацията светли обувки с тъмни чорапогащи много често я виждам и много ме дразни. Другата тенденция, която също не одобрявам, е светла блуза с тъмен сутиен. Смятам, че бельото стои като мръсно. Бяла риза с черен сутиен не смятам, че е в добрия тон.
– А къде сме ние, българите, като потребители и като създатели на мода?
– Модерни сме като цяло. Българката пътува много, през последните години израсна изключително. В началото на прехода, около 1990 г., начинът й на обличане беше спорен, но в момента сме на едно от предните места. България е на Балканите, регион, в който приоритет се дава на ярките цветове, на колорита. За разлика от централна Европа, която носи приглушени тоналности и по-изчистени кройки. Там е водеща практичността, а при нас сякаш повече е емоцията. Подвластни сме много на модата. Но тя се сменя всеки сезон, а стилът е този, които остава през годините. Често
не се съобразяваме с това, че нещо може да е модерно, но то не е за нас
Това сляпо робуване е една от най-големите грешки, които правим. И не само от българката, а и по света, повече от младите момичета. Защото една улегнала жена знае какво е за нея и какво не е. У нас има много интересни дизайнери, качествени дизайнери. За жалост, модата в България не е индустрия, която е много печеливша и затова често те се ориентират към чужбина. Имаше един период от нашето развитие, когато модата беше на пиедестал, ревютата – „на килограм“. В последно време има някакво раздвижване, докато предишните години, за жалост, модата отстъпи много сериозно своето място. Причината е липсата на пари – не може да правиш нещо заради това, че то е изкуство. Трябва и да живееш, важно е и да печелиш добре от него. В момента младите дизайнери оцеляват трудно.
– Вие самата как успявате?
– Аз съм вече разработено име. Когато стартирах през 90-те години, имах труден период, защото бях млада. Но пазарът беше празен, тогавашната генерация дизайнери имахме широко поле за изява. Всичко, което покажех, се продаваше. Сега пазарът е наситен, има много голяма конкуренция от източните страни и изключително ниски цени. Когато дизайнер ушие една бутикова дреха, тя е вече неконкурентна спрямо големите гиганти като Zara, H§М и др. Хората предпочитат бързо оборотната мода, еднодневките, вместо качественото, за жалост. Толкова е потенциалът на пазара. Аз не се сърдя на хората, просто го отбелязвам като факт.
Имаме много, млади и интересни дизайнери
но те едва ли ще успеят много в България.
– Кой има шанс?
– Ако си упорит и някой успее да ти помогне в това бизнес оцеляване, има шанс да се наложиш и да успееш. Има такива млади дизайнери, но като цяло е доста сложно.
– Тазгодишната мода за абитуриентите какво повелява, според Вас?
– О, „Рошавата гарга“ е млада модница, вече 26 години. Аз съм много щастлива през месец май – това е един красив месец в цяла България, когато младостта взема връх. Красив е с пищните рокли, с всичко, което се случва по улиците – много цветя, музика. Тенденциите т. г. са за много обрано. Животът вече ни кара да бъдем по-практични, не само емоционални. Други години съм шила доста по-пищни рокли, тази година всичко е изключително обрано. Гледа се роклята да става за след бала, в което няма нищо лошо. Тоналността е в бледо розово, бежово, което също навежда към мисълта. Аз бих си направила нещо ярко, рокля в червено, тюркоазено, но повечето рокли, които се ушиват тази година са в бледо бежов нюанс. Мисля си, че
жените станаха много по-практични
но може и на мен такива абитуриентки да ми са се паднали. Ако трябва да направя профил на новата млада българка, мисля, че тя търси повече практичност, отколкото да бъде силно забелязана или силно правеща впечатление.
– Силуети, дължини?
– Дълга рокля, прав силует, цепки отпред, странично на лявото бедро, или на гърба, да няма много рюшове по тях. Силуетът да е изчистен, може гърбът да е отворен – трябва да има акцент. Аз препоръчвам да е на гърба за жени с не много едър бюст. Гърбът носи интересни картини от синджири, пана, декорации, камъни. При по-пищния бюст акцентът да е на предната част на роклята, в деколтето, раменната част.
– Като тенденция модата накъде върви?
– Към едно изчистване и семплост. Навремето много исках да създам мода, дрехи за един ден. Сякаш китайците ни изпревариха. Като цвят в момента е водещ жълтият, но в различни нюанси, жълто-лилаво, зеленото също е толериран цвят през лято 2017. Всичко, което е свързано с онези летни, слънчеви колорити, е модерно, но
тази година жълто и лилаво са на особена почит
– Три съвета към жените?
– Да бъдат себе си, да изградят собствен стил и начин на обличане, защото това ще им спести много пари при пазаруването. Ще знаят какво точно е тяхното за тяхната фигура, вместо да купуват хаотично. Жените предимно сме емоция, купуваме неща, които просто ни харесват.
– Вие сте радетел в училище да се изучава мода, стил, етикет. Докато това стане факт, откъде е най-добре да се учим?
– Интернет е отворено пространство и който иска, има какво и къде да прочете. Всеки може да се обърне към стилист, да се самообучава с книги. Методът проба-грешка определено не е добър. Нека се борим за въвеждане в училище като предмет. В руските училища го има – децата се учат как да се държат, дори как да се движат по улиците, за да правят впечатление в хубавия смисъл на думата. Много бих искала да се случи и у нас, за да изграждаме стил. Урокът по стил важи не само за жените, но и за мъжете. НБП, Дима ТОНЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД