След премиерата в Стара Загора от почти изцяло старозагорския екип на филма споделиха: Искаме да кажем едно огромно „Благодаря!“ от името на целия на филма „Песен за Човека (2019)“! Премиерата в Стара Загора мина повече от успешно – в голямата зала от 140 места присъстваха над 200 зрители. Това наистина надмина нашите очаквания и ни зареди с огромна доза оптимизъм! Да не говорим за позитивните отзиви, които чухме – явно идеята ни е достигнала до хората, а още по-голямо щастие е, че посланието на филма е докоснало нашите зрители. Отново огромни благодарности на старозагорската публика за подкрепата! За нас е истинска чест!
В Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора се състоя премиерата на независимия студентски пълнометражен филм „Песен за човека“, посветен на великия български поет Никола Й. Вапцаров (за невероятния проект на младите старозагорци четете още ТУК>>). Режисьор и сценарист на филма е Петър Дойчев, композитор – Явор Димов. Продуценти на са Петър Дойчев и Гордан Коев. Действието се развива в годините 1932-1942 от биографията и съдбата на поета. Филмът е построен върху поемата „Песен за човека“ с майсторското визуализиране на самата творба. Авторите на филма – група студенти, се възправят смело срещу простащината на ординерите на „новото време“ да се зачеркват исторически събития, явления, личности от отечествената история и литература. Вапцаров е име, което почти не се споменава във времето на промените, когато един голям поет и гражданин на света е взет на прицел до състояние едва ли не да бъде изхвърлен от българската литература като „ретрограден“ спрямо… фашистката идеология, явлениeто от времето на поета, което му отрежда съдбата на… престъпник и трябва да се раздели с живота си според закона.
Ако възрастният зрител „разполага“ сюжета на филма в историческото време, младият зрител усеща поетичното очарование на една съвременна филмова творба. Виждаме талантливо припокриване на епохата, когато хуманността и човешката природа са подложени на ударите на фашистката ретроградност.
Художествената интерпретация на времето, на личността на поета и неговия лирически герой са сред най-ярките особености на филма, чиито създатели – са на възраст малко над 20-години. Това го прави неповторим.
Вапцаров в тази поема сякаш пророкува своята съдба, с цялата си поезия пресъздава зсвоето време, предвижда и бъдещето. Авторската съдба се припокрива с въжделенията и съдбата на самия лирически герой от поемата „Песен за човека“. И тук именно е сполуката на филма, разковничето на въздействието върху зрителя. Неговото очарование идва от искреността и неочакваното майсторство на създателите му. Екранният разказ, подклаждан емоционално от тях и от участниците в постановката, и артистичното присъствие във филма, са неочаквани за зрителя.
Създателите на „Песен за човека“ са далеч от всякаква самодейност на непрофесионалисти. На първо място са самите участници с неподправената младост, които се превъплъщават в своите персонажи. В екранната постановка те показват неочаквано майсторство в самата структура на филмовия продукт. Това неочаквано постижение и видимата опитност в създаването на кадъра, в който преобладава „интимност“- най-често с лицата на персонажите в тяхната близост, подклажда лиризма на екранния разказ.
В изобразителната страна на кадъра присъства импресията, която допълва емоционалната страна и привлича зрителя със своята неподправена искреност.
Особено впечатление оставя играта на Гордан Коев в ролята на Вапцаров. В него се събират двете времена – на миналото и на днешното. Актьорът сполучва с един завършен образ. При него артистичният заряд обслужва вечния кръговрат на времената в личност, която носи отговора на въпросите за днешното и за бъдещето.
В останалите персонажи актьорите следват индивидуалните особености във филмовата картина, която търси друг характер и друго настроение. Много често в кадър остава само част от физическия образ, който се включва в движението на екранната картина. Постижението на тези майстори на младежкото кино у нас, както и сполуката в екранната картина по време на прожекцията, отваря вратите на любопитството дали тези интелигентни и даровити млади хора ще продължат да търсят себе си в други сценарии и истории.
Във филма на Петър Дойчев участваха още: Диана Генова, Георги Георгиев, Георги Новаков, Мартин Димиев, Катерина Петрова, Жоро Райчев, Стефан Борисов и Иларион Стаматов.
Младите творци предвиждат премери и в други български градове.
NBP.bg, Донка ЙОТОВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД