Търсим дерогация, за 20 години много неща могат да се случат, казва още Руси ДАНЕВ, бизнесмен, специалист-енергетик
Руси Данев и внукът му Атанас
– Г-н Данев, коментарът Ви за случващото се в комплекса „Марица-изток“ и възможността да получим дерогация?
– Това, което са направили колегите от ЕК, е прибързано. По-строгите показатели за серни и азотни емисии се различават само с 2% от постигнатите у нас, което на пръв поглед е малко, но за да го постигнем, ще са нужни много сериозни промени в действащото оборудване. Напълно необосновано е както за нашата страна, така и за Германия, Литва, и останалите държави, подписали с „не“ документа.
Разбира се, че посоката е към опазване на въздуха, водата, почвите. Но ние сме много, много малка частица от това замърсяване. Основните замърсители са двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай. Доста преди Тръмп да обяви позицията си в защита на въгледобива в САЩ, съм казвал, че страната им няма да се съобразява с еколозите. И той обяви, че открива въглищните им мини, които бяха консервирани – за да може САЩ да печелят от този бизнес.
В Германия програмата им е до 2041 г. въглищната промишленост да не се унищожава
Техните съоръжения също са направени така, че не могат да покрият новите норми. Германия няма да се съгласи никога, ще каже – 2041 г.!
Аз съм енергетик и знам, че парите, които трябват за реконструкция на нашите съоръжения не са 3 милиарда. И 10-15 милиарда няма да ни стигнат за тези 2-3% подобрение на очистване.
– А възможно ли е тецовете да бъдат преобразувани да работят на друго гориво?
– Не. Котлите, които замърсяват, не могат.
Това е фантастика
Горивната база е тази, която Дядо Господ е дал – тя е национално богатство, и ние поне 20 години гарантирано ще го ползваме. За успокоение на някои съвести могат да се похарчат някой и друг излишен лев. Аз не бих ги дал, ако съм ръководител на държавата.
Можем да направим нова централа с 500-600 мегавата или разширение на съществуващата ТЕЦ 2, на ТЕЦ 3 – било частен инвеститор, или държавата. Но с нова схема на изгаряне – кипящ слой, технология, която чисти над 98% серния диоксид и не емитира големи количества азотни окиси. Сега е директна схема на изгаряне на въглищата и интензивно, максимално отделяне на серни и азотни окиси.
Тецовете в „Марица-изток“ могат да работят с други въглища, които не замърсяват. Аз например внасям т.нар. въглища със средна летливост, които изгарят тецовете във Видин, Русе, Свищов. Можем да внесем въглища за комплекса с 0.5% сяра,
с които централите да работят идеално
Но те ще струват – не много по-скъпо, но все пак по-скъпо, от нашите въглища. Откъде пари?! Хвърлили сме милиарди да развиваме мините, те са национално богатство и национална сигурност. България от това суровинно богатство не може и не бива да се откаже в следващите 20-30 години.
– О, до Вас е внукът Ви, очертават му се перспективи – ако не скоро, то когато въглищата в комплекса бъдат изчерпани, да стане милиардер?
– (смее се) Как се става милионер? Много лесно е – като му се даде милиард. Ние имаме достатъчно клиенти на нашите въглища. Но аз казвам като професионалист-специалист, че въглища могат да се намерят.
Централите ни могат спокойно да работят на руски, донбаски въглища, южноафрикански, с летливост 32-40%, което изгарят в момента. Ние сме давали въглища от Русия, от Сибир, на ТЕЦ Бобов дол по 350-400 000 тона чисти въглища, без сяра. В момента внасяме от Кузнецкия басейн в Сибир, в частност и от Република Хаказия, на границата с Монголия. Двете находища са идеални и нямат замърсявания. Можем
да внесем въглища, които сега – претеглено и премерено на килокалория, струват толкова, колкото въглищата от „Марица-изток“
Можем, но трябва 90-95% от въглищата да са от „Мини Марица-изток“, 5-8% – за подобряване на микса. Но това е мое предположение. Говоря като професионалист-специалист.
– Друг вариант?
– Друг вариант е комплексът да не замърсява целогодишно. Да кажем, лятото да е на половин или на една трета мощност, да работи на пълен товар от 1 октомври до 31 март. Така ще се намалят емисиите, ще се подобри общият фон, ще се облекчат сероочистващите съоръжения и ще имат по-висока ефективност. Но в никакъв случай не можем и не трябва да подменяме нацяло котлите или нацяло горивната база. Електроцентралите ни с тази схема на изгаряне не могат да постигнат очистване повече от това, което сега е направено.
Проблемът може да се реши не кардинално, а частично
– Какво следва да се прави, според Вас?
– Работим, търсим заедно с другите засегнати държави – Германия, Литва, Естония, Гърция – която е подписала с „да“, но също попада под тези удари, и търсим дерогация за продължително време. За 20 години много неща могат да се случат. Могат да се внесат въглища с по-малко сяра, може да се направи специален график на работа – летен-зимен, за ограничения, уж че много замърсяваме, макар че нищо не замърсяваме с тези 2% повече. Нищо! Това е политика и спекулация! Природозащитниците са нетърпеливи и настоятелни повече от нужното. Не може така лесно да се откажем от въглищната индустрия и съответно производството на електроенергия от нея. Тецовете имат бъдеще. Те осигуряват еластичност на енергийната система, могат да бъдат спирани, да работят с намалена мощност когато няма потребление. Според мен трябва да се отработят тези 20-25 години, в което време много неща ще се случат. Ще се появят нови енергийни източници.
Човешкият ум и гений нямат граници.
– Ще се справят ли тецовете с изискванията за получаване на дерогация?
– Категорично да! Не съм фен на министър Теменужка Петкова, но тя много точно е казала какво трябва да правим.
Прочетох го във вашия вестник
Ако знаех за срещата в Стара Загора, непременно щях да отида. Да се хванем здраво на работа с немските колеги – Германия няма да се съгласи никога, защото техните съоръжения също са направени така, че не могат да покрият новите норми. Няма страшно! Ако пък опитат да ни спрат – ще излезем от ЕС! Не можем да си позволим да закрием 3 000 Мвт мощности по никое време.
За обикновените хора – техници, инженери, които работят в комплекса, няма никаква опасност нещо да се промени, но работа трябва да свършат управляващите – политици и специалисти, така, че ние да си защитим дерогацията – 15-20 години. Реално изпълнима задача!
– А ще се върне ли в България внукът Ви?
– На 100%! Тази година той завърши бизнес колеж в Лондон, наесен е студент в престижния City University, пак с направление бизнес. Казва – след 4 години, когато завърша! Определено енергийният бизнес му е интересен.
Макар че е всеобхватен. Аз самият не съм го научил още, въпреки че съм на 72 години.
Енергетиката граничи по сложност с изкуството и ако непрофесионално тръгнете към нея, води до милиарди загуби.
НБП, Дима ТОНЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД