Изложба „65 години Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ бе открита преди дни на алея „Стара Загора“ в парк „Пети октомври“. Изложбата е своеобразна ретроспекция от създаването на ансамбъла до днешния ден. В нея е отразен целият 65-годишен път на „Загоре“, разказа за „Национална бизнес поща“ Христо Иванов, главен художествен ръководител на ансамбъла. Получи се хубава експозиция, интересна е. Разположена е на 15 големи пана. Всеки, които желае, може да се запознае съвсем отблизо с нашата история. Ще се наслади на снимки от днешно време, а по-възрастните ще си припомнят за ансамбъла в по-далечно минало. Освен снимков материал, има и текстови пасажи, които разказват за 65-годишната ни история, допълни Христо Иванов. Старозагорци и гостите на града могат да видят изложбата, посветена на годишнината на ансамбъла, поне 1 месец.
Това е първото събитие, с което Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ ще отбележи своя 65-и рожден ден. Имаме намерение на 22 декември в Старозагорската опера да направим тържествен концерт. Но дано сме живи и здрави, всичко зависи от епидемичната ситуация. Имаме зала, отпечатали сме покани, афиши, билети, но никой не може да бъде сигурен в това време. Дай Боже, да се случи, казва художественият ръководител на ансамбъла. Предвижда се концертът да е от две части. Разбира се, основната тежест ще бъде насочена към тракийския фолклор. Но ще има и северняшки, шопски, родопски, добруджански ритми и изпълнения. Целта ни да направим разнообразен концерт, което смятам, че ще зарадва публиката, допълва Христо Иванов.
Кризата, свързани с пандемията, се отрази на концертната ни дейност, тя буквално спря. Но така е за всички артистични състави – на театри, опери, балети, ансамбли, всички проболедуваха през този период. Да, репетициите продължават, но концертната изява е съвсем друго. Артистите за това работят – да радват публиката, да създават настроение в тези трудни години, коментира още Христо Иванов.
В момента числеността на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ е 45 души, сред които танцьори, певици, оркестър, диригенти. При свободно място в творческия колектив се обявява свободно място. Кандидатите се отсяват от комисия, която избира подходящия за определената позиция в ансамбъла. Репетициите на „Загоре“ се провеждат в зала, която се намира в сградата на Драматичен театър „Гео Милев“. Разбрахме, че предстои ремонт на базата, с който условията ни ще се подобрят значително. Такъв ремонт не е правен от създаването на сградата. Ще бъдем изключително благодарни на Община Стара Загора, тъй като този ремонт се очаква много отдавна, допълва Христо Иванов.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Ансамбъл „Загоре“ е създаден през есента на 1955 г. под ръководството на Панайот Янев, чиято основна цел е била да изследва, съхранява и разпространява българския фолклор. Сценичните произведения, които са част от репертоара на ансамбъла, включват автентични образци и съвременна интерпретация на музика, песни и танци от всички краища на България. В репертоара на ансамбъла са обхванати произведения от всички фолклорни области на България, с огромно разнообразие от мелодии, ритми и багри. От 1.10.1973 г. ансамбълът е с професионален институт, като от създаването му досега е изнесъл над 8000 концерти в страната и в чужбина. Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ е представял България на международни фестивали в Италия, Франция, Испания, Холандия, Гърция, Турция, Русия, Словакия, Чехия, Полша, Румъния, Германия и Албания. Навсякъде, където гастролира, „Загоре“ оставя незаличими следи, печели приятели на българския фолклор, създава траен и запомнящ образ на България.Гордост са багрите на 100-годишните носии, собственост на ансамбъла, изработени от незнайни самобитни художници. Ансамбълът е носител на: „Кристална лира 2000“ за върхови постижения в музикалното и танцово изкуство от министерството на културата; орден „Кирил и Методий“-I степен; Наградата на Стара Загора; плакети от наши и международни фестивали. През 2002 г. печели проект към Министерството на културата – „Фолклор и съвремие“. През 2010 г. Ансамбъл „Загоре“ получава от Съвета на европейската научна и културна общност сертификат на институция с висок престиж и обществено признание в областта на културата, както и значка „Златна книга“. През 2016 г. ансамбълът отбеляза своя 60-годишен юбилей, по повод на който бе удостоен с престижната награда „Златен век“. През 2017 г. представи премиерен концерт, който посвети на 100-годишнината от рождението на създателя на ансамбъл „Загоре“ – Панайот Янев и на всички музиканти, певци, танцьори и ръководители допринесли за съществуването на ансамбъла. Ансамбъл „Загоре“ получи и наградата „Стара Загора“ на 24 май 2019 г. Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ е една от най-престижните визитки на Стара Загора, символ и емблема на родния ни корен и творческа сила.
Ансамбъл „Загоре“ е създаден през есента на 1955 г. под ръководството на Панайот Янев, чиято основна цел е била да изследва, съхранява и разпространява българския фолклор. Сценичните произведения, които са част от репертоара на ансамбъла, включват автентични образци и съвременна интерпретация на музика, песни и танци от всички краища на България. В репертоара на ансамбъла са обхванати произведения от всички фолклорни области на България, с огромно разнообразие от мелодии, ритми и багри. От 1.10.1973 г. ансамбълът е с професионален институт, като от създаването му досега е изнесъл над 8000 концерти в страната и в чужбина.
Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ е представял България на международни фестивали в Италия, Франция, Испания, Холандия, Гърция, Турция, Русия, Словакия, Чехия, Полша, Румъния, Германия и Албания. Навсякъде, където гастролира, „Загоре“ оставя незаличими следи, печели приятели на българския фолклор, създава траен и запомнящ образ на България.
Гордост са багрите на 100-годишните носии, собственост на ансамбъла, изработени от незнайни самобитни художници.
Ансамбълът е носител на: „Кристална лира 2000“ за върхови постижения в музикалното и танцово изкуство от министерството на културата; орден „Кирил и Методий“-I степен; Наградата на Стара Загора; плакети от наши и международни фестивали. През 2002 г. печели проект към Министерството на културата – „Фолклор и съвремие“.
През 2010 г. Ансамбъл „Загоре“ получава от Съвета на европейската научна и културна общност сертификат на институция с висок престиж и обществено признание в областта на културата, както и значка „Златна книга“. През 2016 г. ансамбълът отбеляза своя 60-годишен юбилей, по повод на който бе удостоен с престижната награда „Златен век“. През 2017 г. представи премиерен концерт, който посвети на 100-годишнината от рождението на създателя на ансамбъл „Загоре“ – Панайот Янев и на всички музиканти, певци, танцьори и ръководители допринесли за съществуването на ансамбъла. Ансамбъл „Загоре“ получи и наградата „Стара Загора“ на 24 май 2019 г. Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ е една от най-престижните визитки на Стара Загора, символ и емблема на родния ни корен и творческа сила.
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД