Цените на меда в ЕС бележат тотален срив, сочи доклад на COPA-COGECA – най-голямата земеделска интернационална организация. Той се усеща в цяла Европа. Вносният мед от Китай, който е със съмнително качество и категорично не отговаря на европейското определение за пчелен мед, както и вносът от Украйна, успяха да доведат до сериозни последствия за пазара на меда в Европа, коментира за NBP.bg Ростислав Рашев, председател на пчеларско дружество „Липа“ – Стара Загора. Средната производствена цена е 3.90 евро за кг за ЕС и е много над производствена цена на вносния. Нашият стандарт е по-нисък и производствената цена е по-ниска, уточнява Рашев. При обявените в момента цени от 3.30 лева за кг разликата е очевадна и няма как да бъде покрита, казва той. Но има предложения как да се реагира. Ясно е, че вносът на мед ще продължи, защото на ЕС не достигат около 80 000 тона годишно и не можем да покрием нуждите си. Но от друга страна е безумно да произвеждаме продукт, който е в недостиг, а всъщност цената му да е такава, че да разорява производителите. Това е парадокс!
ЕС е вторият по големина производител и най-големият вносител на мед в световен мащаб.Пчеларството се практикува във всяка страна от ЕС, като пчеларите са 650 000 души, а кошерите – около 18 милиона. Пчеларството и опрашването, което то предоставя заедно с дивите опрашители, са от съществено значение за европейското земеделие и градинарство, както и за биологичното разнообразие. През 2019 година се наблюдава спад в производството на пчелен мед в основните държави производители и износители в южната и източната част на ЕС. Според доклада на COPA-COGECA той се дължи на намаляване или липса на период на събиране на нектар през пролетта и лятото поради лоши климатични условия.Намаляването на производството обаче не съвпада с увеличение на цените, което поставя пчеларите във все по-трудна финансова ситуация. Цените продължават да падат, се посочва в документа.
В предложения план за действие в краткосрочен план се настоява ЕС да гарантира, че всеки мед, внос от трети страни, е в съответствие с дефиницията за мед на ЕС, да се направи задължително етикетиране на страната на произход, и съответните проценти от смесения мед. Имената на държавите да са лесно разпознаваеми, да се създаде система за проследяване за идентифициране на произхода на меда, както и европейска референтна лаборатория за проверка автентичността на меда.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД