казва Евгени СПИРОВ, политолог, общественик, бизнесмен
– Г-н Спиров, какъв е Вашият прочит на случващото се през последните седмици в държавата?
– Може би определението е „раздвоение на личността“. От една страна, виждаме как премиер-министърът излиза и говори, че всичко в държавата ни е наред, икономиката върви напред, строим магистрали, вдигаме заплати, пенсии, всичко е цветя и рози. В същото време, огромна част от настроението в обществото, и то дейната част, е с усещане за липса на държава и държавност, във всички сектори. Средният и малкият бизнес са поставени на колене. Има досада, умора, нежелание, и без претенции за представителна извадка – виждаме как се отразява новата наредба за касовите апарати, измислена за пореден път, коя поред, вече не знам. Многократно съм споменавал диктата на бюрократичния апарат върху бизнеса. С една дума – отвратителност!
Това виждам аз – раздвоение на личността
Някой от двата субекта има проблеми, но не знам дали управляващите, в лицето на премиера, или другата част – нормалните хора. На този фон е една дългоочаквана активност от страна на прокуратурата за раздаване на справедливост. Добре, но защо сега и защо само на тези.
Относно забраната на САЩ за българския съдия – мисля, че тепърва ще се обявят и други имена. Ако някой от нас очаква Америка да ни въздаде справедливост, на нашите лоши политици някой по-голям батко да им дръпне ушите – няма да стане. Америка винаги си е гледала нейните интереси, така ще бъде и занапред. Русия – също. Ние сме по средата, въпросът е доколко имаме възможност да си защитим интереса и доколко правилно си отиграваме картите. Видимо – не можем! Няма държавност – няма държава – това е обобщението за последните години. Безхаберие. Нещата са оставени на самотек. Има приоритети, които са, видимо във външната политика, да не влизаме в конфликт с батковците от Европа. Това е много вероятно да ни изиграе лоша шега, защото там също вървим само в сферата на послушанието. По-задълбочен анализ би показал, че
има разместване на пластовете вътре в самата Европа
Ние традиционно вярваме в желязната Германия и се отнасяме с насмешка към меката Франция. Но при излизането на Англия от ЕС, нищо чудно балансите да се променят. Това се усети преди година-две. Става все по-трудно да се отиграва правилно нашата политика. Поведението ни да сме добре с Меркел, не знам доколко ще е вече успешно.
ЕС се променя, ще имаме нужда от мобилизация, политиката на скриване зад гърба на по-големия и невзимане на отношение не смятам, че ще бъде добра.
– А „отстрелът“ на олигарси, според Вас, подборен ли е?
– Има две теории – за руска връзка и разпределение на сферите на влияние, на капитала. При всички положения, ние се ръководим от фелтфебелската политика да слушаме по-големия. В момента няма начин да не се кланяме на Америка, която е силна и развъртя тоягата, откакто Тръмп е на власт, малко по-грубо. Което за нормалните хора не е зле, защото ако трябва да сравняваме демокрациите и правим избор, лично моят е
по-добре американска тояга, отколкото прегръдка на северната руска мечка
Не става въпрос въобще за русофилство или русофобство, а за ценностна система. Дали искаме да бъдем в сферата на влияние на държава, от която всички бягат. Целият свят иска да емигрира в Америка, което говори, че там е добре. Факт!
Относно разпределението на капитала – видяхме какво се случва с КТБ. Трябва ли да бъдем щастливи, че преминават от ръцете на един кофти бизнесмен в ръцете на друг? Какво печели нормалният човек? Нищо! Моите усещания са точно такива – за
прехвърляне на ресурси от едни ръце в други
Ако нещо остане и за държавата – както се казва, берекет версин.
– На 6 февруари Асоциацията на организациите на българските работодатели с председател Кирил Домусчиев разпространи протестно писмо до премиера Борисов относно подкрепата за „ТЕЦ Марица изток 2“. Коментарът Ви като бизнесмен, старозагорец?
– ТЕЦ 2 отдавна работи на непазарен принцип и не знам защо продължаваме като жирафи да си заравяме главите в пясъка. ТЕЦ 2 и АЕЦ „Козлодуй“ са хранилка за управляващите, ненапразно всяка нова власт сменя бордовете на директорите – за да могат ресурсите, които минават, да бъдат контролирани от определени хора. От много години упорито горим нискокалорични въглища, на изключително висока цена. ТЕЦ 2 работи неефективно, на огромна загуба, непазарно. Колкото по-рано осъзнаем, че мините ще бъдат затворени, толкова по-добре. Централите могат да бъдат модернизирани, газифицирани и в тази посока трябва да се мисли – как да се вдигне КПД на производството на ток. Не може безкрайно комплексът „Марица-изток“ да се източва. Не дай Боже, докато се чудим какво правим, поради липсата на пари, да има компромиси с ремонтите и да стават аварии. Ще е страшно. Същото е с Белене, където ядреното лоби иска да се строи… Апропо, едрият бизнес получи голям шамар със свободния пазар и регулирането на тока.
– Задава ли се криза у нас – политическа, икономическа?
– Ние сме в перманентна криза, никога не сме имали спокоен и планиран живот. Това, което в момента крепи и помага на управляващите, безспорно е добрата икономическа среда в света и в Европа. Тя се предава и на нас, но лошото е, че нямаме буфери. При световна криза ще се разместят пластовете, а ние
нямаме много резерви
Разчитаме много на износ с ниска принадена стойност, от много време сме ишлемеджийска държава. Впрочем, разчитаме и много сериозно на пари от емигрантите ни, които ги внасят отвън. У нас принадената стойност е ниска, образованието – изключително лошо, тотално е девалвирало, особено висшето. Докторантури, професури се раздават с лека ръка, нямат тежест. Нашето образование не издържа конкуренцията на европейското. Голяма част от хората, които могат да си позволят и имат желание, излизат навън. ВУЗ-овете ни остават празни и най-вероятно на 50% трябва да бъдат закрити. Отдавна академичните среди са го ударили на безогледно печалбарство, както и в здравеопазването. Затова усещаме липсата на държавност. Всеки прави каквото си иска. Имаме стотици частни болници, университети. И на всяка втора крачка – казина. Не фабрики, производства, сериозни образователни центрове. Най-важно е обезверяването на българския народ – заради многократното му лъгане.
Политиците постигнаха максимата на бай Ганьо „Всички са маскари“. За първи път, в реални размери. Силно замърсената информационна среда промени ценностната система на хората. Някъде ще избие това безвремие и нагло лъгане. Пак тръгнаха празнословията за ляв, десен.
У нас в момента няма нито ляво, нито дясно, има само интереси
То и в САЩ има интереси, но не елементаризъм, нивото е различно. Тук са цигански интереси – да се опоска всичко, никой не мисли за утре. Съжалявам, че съм песимист. Ще се радвам някой да ме обори.
– А възможно ли е, според Вас, епидемията в Китай да повлияе на икономиката в Европа, а и в България?
– Не съм компетентен. Да се надяваме епидемията да бъде овладяна. Това, което виждам,
е безпрецедентната организация от страна на Китай
Да не се учудваме защо идват като инвеститори, защо утре ще има жълти работодатели на бели роби. За 9 дни построиха болница, вкараха абсолютна дисциплина. Представете си какво става в Китай срещу коронавируса и какво е у нас срещу чумата по свинете, или ако епидемията бе другаде по света – Индия, Африка… Да чукаме на дърво, Господ ни пази.
– Г-н Спиров, какво се случва с Вашия бизнес, имате ли нови проекти?
– Засега всичко е по старому. Не искам да се оплаквам, но ако правя нещо ново, ще е насочено само за износ и извън периметъра на държавата.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД