Спокоен съм за бъдещето на енергийния комплекс, казва още областният координатор на ПП ГЕРБ-Стара Загора Пламен ЙОРДАНОВ
– Г-н Йорданов, от месец май сте областен лидер на ГЕРБ-Стара Загора, успяхте ли да се запознаете с местните структури? Каква е кондицията им?
– Аз познавам местните структури, тъй като години наред работя с тях, но сега успях да направя събрания във всички общини на областта, с изключение на Казанлък. Там сме решили да е в по-голям формат, през есента, когато свърши отпускарския сезон. Изкоментирахме доста неща, набелязахме задачи, дадохме си срок да ги решим. През септември ще има нов кръг събрания с отчитане на задачите и поставяне на нови.
Направихме план на всеки три месеца с ръководството, с членовете, да правим такива събирания, за да може по-текущо да се решават задачите. Смятам, че
ще даде положителна енергия
и съответно по-добри резултати за самата партия.
Обикновено организациите са най-стегнати преди избори, след това пулсът се успокоява… Станах областен координатор след предсрочните избори и успях да хвана този хубав момент, да направим още едно стягане. Кондицията на организацията като цяло е много добра.
След избори, по мое мнение, е най-добрият момент, в който хората си казват проблемите и болките каквито са. Това стана на събранията – откровен разговор, бяха поставени наболели проблеми в партийната работа и организация. Съответно се отчете и хубавото, което е свършено.
– Например?
– Най-наболели, особено в по-малките общини, са въпросите, свързани с безработицата. В общини като Николаево, Опан, Гурково, с огромен процент безработица, хората имат лека нотка на обезверяване, че са забравени от по-големите областни центрове, ако щете – от столицата, централното управление. А всъщност в някои населени места
тези проблеми могат да бъдат решени
Например – в община като Николаево един нов инвеститор, който открие 50 или 100 работни места веднага ще вдъхне живот и хората ще усетят промяна.
Оказва се, че в сферата на земеделието, в сферата на производството, бизнесът не познава достатъчно добре тези малки региони, не знае за техните възможности. Без да цитирам имена на конкретни инвеститори – вече сме започнали разговори.
Оказва се, че има много благоприятни условия за развитие точно на техните производства. Казвал съм много пъти, че сравнително лесно може да бъде решен този проблем – създаването на добра комуникация, представянето на всички възможности, които открива дадена малка община пред определени инвеститори, ги привлича да отиват и да развиват бизнес там. Ако щете, защото хората в определени места имат по-ниски очаквания като работна заплата, че има повече възможности за арендаторите за наемане на свободни площи
за развиване на земеделие
В тази посока са разговорите, които водим със старозагорския бизнес – да се дислоцира в някои от тези малки общини, и че това ще даде резултат, ще подобри живота на хората там. Съответно ще започнат да усещат, че се случва нещо.
Безработицата е крещящият проблем, а следствието от този проблем е обезлюдяването. Младите напускат, защото няма реализация. В момента голяма част от хората в малките общини разчитат на основен работодател като общината и съответните държавни структури по места.
– Кога могат да се очакват резултати от конкретните Ви стъпки?
– Трябва да има непрекъснат процес – на диалог, на търсене, на подобряване живота в тези общини.
Специално в сферата на земеделието
още от следващата година това може да се случи
Тази година е изтървана, сезонът за земеделците е към своя край.
– В парламентарната комисия за избор на самолети има трима старозагорци от ГЕРБ – Емил Христов, който е и председател, Маноил Манев, Антон Тодоров. Виждате ли в това индикация за нарастващо влияние на ГЕРБ-Стара Загора, макар Антон Тодоров да не е от местната структура?
– За председателя смятам, че беше логично – Емил Христов е сериозен авторитет по темата като бивш военен, наясно е с тематиката и е човек, който е доказал, че може да бъде обективен. В случая най-важното е да се вземе обективно решение, защото става дума за сериозен ресурс, който държавата ще изхарчи от своя бюджет.
Колкото и да е в мой ущърб- защото в миналия мандат бях депутат, действително мога да кажа, че
в този парламент се даде възможност на старозагорската група депутати да бъдат по-активни и да имат по-голямо влияние
Безспорно е! Даде се карт бланш, което го оценявам като много положително. Бих се радвал, ако успеем да увеличим лобито на старозагорските депутати в сферата на енергетиката.
– Коментарът Ви по проблема „Марица изток“, там не „изтървахме ли питомното“?
– Сферата с отбраната е национален въпрос, енергетиката също, но тя е и два пъти по-местен въпрос отколкото национален, защото засяга много повече нашия регион.
Не сме изтървали питомното. Смятам, че срещата в Стара Загора бе навреме, обединението, което се получи на иначе противници, е нещо много хубаво, което може да донесе само позитиви. Всички – и от ляво, и от дясно, и синдикати, казаха ясно, на глас, че единственият възможен вариант е да се търси дерогация – отлагане на решението във времето, през това време търсене на мерки така че енергетиката на въгледобива да продължи да съществува.
Всички са наясно и си дават сметка, включително най-големите привърженици на АЕЦ, че
без енергийния комплекс „Марица-изток“ нашата електроенергийна система ще колабира
Затова се обединиха и ще работят за получаване на дерогация. Тецовете трябва да изготвят мотиви, с които да поискат отлагане на прилагането на критериите за екологичност във времето.
Доколкото съм запознат с държавния ТЕЦ 2, там вече много активно се работи по въпроса.
– Вашата прогноза?
– Смятам, че ще е успешно. Надявам се до след 2030 г. да има сигурност и спокойствие за работата на централите, като в този период от време се мисли за нови технологии, които да успяват по-качествено да пречистват въздуха, да се мисли за подобрение на самите централи, или пък за алтернативи – без да съм енергетик, централите не е невъзможно във времето да бъдат пренастроени към друго гориво.
Важно е да добавим един безспорен факт – от 2009 г. насам,
„Мини Марица-изток“ ЕАД не е бил в по-добро – не само финансово, а и общо състояние
Дружеството, ако се управлява по правилния начин, както е в момента, може освен да допринася за енергийната система да бъде и успешно функциониращо търговско дружество. То реализира положителен финансов резултат и осигурява работа пряко и косвено на около 40 000 семейства, в същото време успява да работи така, че да не натоварва електроенергийната система и да не оказва натиск върху цената на тока. Това също е много важно. Ако дружеството беше на загуба, на дотации, възниква въпросът – каква е цената, която плащаме за тази енергийна сигурност, няма ли алтернатива? Тук и двата компонента са изцяло в положителна посока – имаме успешно дружество, важен стълб в системата.
На 99.9% от това, което съм чул на срещата и от разговорите ми с хора от комплекса, съм сигурен, че централите ще си свършат работата и ще успеем. Още повече, че министър Петкова е човек, който не си оставя нещата нерешени, доказала го е. Спокоен съм за бъдещето на енергийния комплекс.
НБП, Дима ТОНЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД