Старите остават в резерв
51 броя нови, крайни акустични устройства (сирени), са монтирани в градовете Стара Загора и Гълъбово. 40 са разположени в областния център, 11 – в Гълъбово. Те обхващат територия, в която са концентрирани обекти от критичната инфраструктура и стават факт по проект „Доизграждане на системите за ранно предупреждение и оповестяване на населението и органите за управление за действия при извънредни ситуации, свързани със защитата на европейската критична инфраструктура“. Той е осъществен по фонд „Вътрешна сигурност“ и е на обща стойност 2.9 млн. лв. Това стана ясно на заключителна конференция на дирекция „Комуникационни и информационни системи“ (КИС) – МВР, която се проведе в Стара Загора на 20 юни. В нея взеха участие зам.-министърът на МВР Милко Бернер, областният управител на Стара Загора Гергана Микова, Матиас Мюлнер, изпълнителен директор на немската фирма „Хьорман“, производител на сиренната система, Младен Петров, директор на дирекция КИС, и други.
Всички стари сирени остават като резервен вариант при евентуален проблем. Технологията на новите устройства е изцяло цифрова, с много добро качество, характерно за тях е, че могат да работя автономно до 2 седмици без необходимост от електрическо захранване. Т.е., в случай на по-голямо бедствие системата ще продължи да функционира и ще бъде активна. Друга разлика със старите сирени е, че освен специфичния звуков сигнал, те имат възможност да излъчват и речева информация – както от стандартна записана информация, така и с глас на живо с конкретни, спрямо специфичното бедствие напътствия към населението.
Тестовете бяха на 31 май, всичко мина добре, а на 2 юни жителите на Стара Загора и Гълъбово имаха възможност да чуят новата сиренна система.
Досега на територията на Стара Загора имаше монтирани 28 сирени, сега са 40 и населението е много по-добре обхванато. Звуковият сигнал ще е много по-качествен, коментира за НБП ст.инспектор Михаил Михов, началник на група „Оперативен център“ при РД ПБЗН – Стара Загора. Те са разположени на територията на целия град, включително в индустриална зона и в по-отдалечените територии. На местно ниво сирените се задействат със заповед на областния управител при бедствие, което застрашава живота на населението, другият вариант е при обявяване на трувога на национално ниво, със заповед на министър-председателя ила на министъра на вътрешните работи. Устройството, което задейства сиренната система, е монтирано в Областния координационен възел, в сградата на РД ПБЗН, и има възможност да обобщава резултатите във секи момент от времето. То следи и записва състоянието на всички сирени, включително подробности, като например дали вратата на помещението е отворена или затворена. Цялата информация остава като база данни.
Проектът се изпълнява на няколко фази, реално сега е началото на трета фаза на национално ниво. Той обхваща големите градове на страната.
Целта е превенция и ранно оповестяване, заяви Милко Бернер. По линия на проекта нови сирени вече са инсталирани в 11 регионални градове и в над 33 индустриални обекта, като в страната има общо над 1000 електронни системи. Те имат включително и възможности за SMS известяване, TV съобщения и съобщения в социалните мрежи.
Младен Петров информира, че по линия на проекта са обучени 58 служители на МВР, актуализирана е и базата данни, а населението, което се предупреждава е увеличено с 2.4%. Той благодари за съдействието на Община Стара Загора и Община Гълъбово.
Според областния управител Гергана Микова системата е с добра практическа насоченост и има реална полза за населението, но съществува необходимост да се включат още общини от областта.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД