Хубавото е, че в този кризисен период, в нашия комплекс започнахме да работим по НЗОК и предлагаме изгодни балнеопакети, казва още, ексобластният управител на Стара Загора, собственик на балнеолечебен СПА Медикал център „Минерал Ягода“
– Г-н Недялков, как премина летният, нелек сезон за комплекс „Минерал Ягода“?
– Тази година е белязана с предизвикателствата на COVID-19. Може да се каже, че е един провален сезон. Заетостта средно месечно за 8 месеца достигна при нас не повече от 10%. От 13 март до средата на юни не работихме.
За съжаление, не можем да използваме и правителствените мерки за нашия сектор, тъй като сме нови в бранша. След като отмина извънредното положение, не можахме да се възползваме от възможността в почивните дни да се организират семинари, срещи, заради забраната от събиране на големи групи. Освен това, и хората все още се страхуват. Но
при нас мерките на здравните власти се изпълняват на 100%
– маски, дезинфекция, шлемове. Навсякъде имаме високи прегради – на рецепцията, на летния бар. 5 пъти на ден правим дезинфекция на целия район. Стаите, които се ползват, след това 3 дни ги карантиниране, което пък не ни дава възможност да използваме целия капацитет на базата.
В същото време се направиха облекчения с ДДС – от 20% на 9%. Но беше недоглеждане, защото пък бе вдигнат прагът на осигуряване, от 610 лв. стана 800 лв. и това утежни още повече разходите за персонала – и за сметка на работодателя, и за сметка на работника.
Както и в другия хотелиерски бизнес, основно имаме заетост в петък, и най-вече в събота и неделя. Не можем да постигнем средна заетост от 70%, за да покрием всички разходи. Работим с намален персонал, с намалено работно време. Но пък
хората ни работят качествено, за радост успяхме да запазим 95% от персонала
отпреди началото на епидемичната обстановка.
– Успяхте ли да въведете нещо ново в този период?
– Хубавото е, че през това време получихме разрешение за медицинска практика. Започнахме да работим по НЗОК. Вече имаме посетители от региона и от други части на страната с Направление 3, за физиотерапия. Предлагаме изгодни балнеопакети, в които са включени процедурите по съответното направление. Всички електротерапии – 20 процедури, са за сметка на Здравната каса. Допълнителните, които се изписват по препоръка на лекаря, се заплащат с облекчения. В пакета е направено така, че
и цената за хотелската стая е с около 25% по-ниска
Така залагаме на този сегмент от хората, които имат здравословни проблеми след оперативна намеса, за възстановяване и т.н. Лекарката, която работи в тази насока, е доста натоварена. Надяваме се с новите пакети, които пускаме, да напълним базата. Но ниските приходи не ни дават възможност да сме по-агресивни на рекламния пазар. Нито да правим инвестиции – например, нуждаем се от разширяване на външния басейн, релакс зоната.
Ще търсим реализация и чрез чуждестранните здравни фондове, най-вече с Германия, след като станем равноправен член на асоциацията на балнеохотелите. Очакваме хората да дойдат от Германия, но засега и там мерките са затегнати, при тези ограничителни условия в момента няма кой да дойде.
– Нека припомним предимствата на балнеолечебен СПА Медикал център „Минерал Ягода“?
– Базата е хубава, голяма, модерна.
Разполагаме с една от най-мощните физиотерапии на територията на региона
Имаме 22 кабинки за електро- и топлотерапии, водна терапия, всички видове СПА процедури, арома сауна, солна стая, хамам, инфраред сауна, финландска сауна, парна баня. Отделно имаме кинезитерапия, фитнес зала, масажни отделения, т.нар. „душ шарко“, водна иглотерапия. Предлагаме всички процедури, свързани с възстановяването и рехабилитацията, модерни съоръжения, апаратура. Разполагаме с добър екип от лекари, от рехабилитатори. Много са опитни и мотивирани.
– Какво очаквате от есенния сезон?
– Надяваме се през есенно-зимния период заетостта да стане по-голяма. Но има много неясноти – здравни, икономически, политически. При една такава нестабилност работодателите не се чувстват комфортно, защото в институциите настъпват размествания, дори и при временни правителства. Докато се стиковат отново институциите с нови хора, които макар и да имат образование, няма опит, бизнесът усеща това много осезателно. Забавят се процедури, кандидатстване във фондовете, всичко тръгва назад. Изпуснат ли се няколко месеца, 1-2 години след това няма възстановяване.
Хотелиерският бизнес много пострада, не виждам как в близките 1-2 години ще се съвземе. Обезсърчават се и инвеститорите. В момента хората от бизнеса кърпят ресурсите си със семейни усилия. Както е при нас –
аз и жена ми сме денонощно тук, двете ми дъщери също, внуците са тук
включително и големият, който учи в Германия, но сега работи при нас. На семейството може да си позволиш да не плащаш възнаграждения, защото те знаят, че този бизнес трябва да се развива. Но на персонала – не. Затова засега работим за заплати на служителите и за разходите.
Дали 1 човек или 100 човека са при нас, разходите са едни и същи. Затова и много от туристическите фирми не отвориха това лято. Затова и по Южното Черноморие имаше повече хора, тъй като там базите са по-малки, предимно като семеен бизнес. Спирането пък води до трудно рестартиране. Трудно се догонва и наваксва с клиентела. Всичко е свързано и с международни договори, с чужди туроператори. За съжаление, нашият пазар е малък. Сега и средствата, които идват от чужбина, са намалели драстично. Не идват свежи пари в държавния бюджет. Бизнесът е страшно притеснен от тази несигурност.
– Вие имате широк поглед в политиката. Коментарът Ви за политическата ситуация в момента?
– Спокойно могат да се изчакат изборите след 6 месеца.
Всеки си мисли, че ще се направи нещо за по-добро. Но това не е 1990 г., когато се сменяше системата
Тук въпросът опира до физическо оцеляване, както на фирмите, така и на хората, които работят в тях.
Предстои ни зимен сезон, ще тръгне грипна епидемия, може да се разрасне и COVID-19. И при една политически нестабилна ситуация много от фирмите ще спрат да работят. По предварителни данни 20% от тях или ще спрат, или ще фалират.
– Какво е решението, според Вас?
– Разбира се, че трябва да има промени, отдавна говорим за тях. Но точно в момента не е време да се правят революции. Хората, които участват в протестите, в повечето случаи са прави. Но мислещите знаят, че сега не е моментът. Срещу зимата, срещу най-тежките месеци за бизнеса и за хората, когато разходите са огромни, това е самоубийство. Не знам какво ще се случи. Не искам да давам и рецепти. Това, което се появява на политическата сцена, според мен, няма да бъде по-добро от старото. Корупцията няма да изчезне с магическа пръчка. Не можем да внесем нови съдии, нови прокурори, нито нов народ. Който си мисли, че по мед и масло ще се тръгне всичко, няма как да стане.
При дестабилизация фирмите с възможности, ще затворят, други ще продадат бизнеса си, ще пуснат в платен или неплатен отпуск служителите, ще отидат на борсата. Няма радост да правиш бизнес в такива условия. А
няма ли дребен бизнес, среден бизнес, който да е силен, няма и силна държава
няма просперитет.
Тези, които протестират, не може в такъв тежък момент да искат да се инвестират държавни пари за неща, които могат да се отложат във времето. И ние имаме нужда от разширение, но няма да го правим сега. Няма сигурност. Така и държавата тръгва да раздава средства, но при ново правителство или пак същото, ще видят, че чувалите са изтупани, и да тупаш, няма да пуснат никакво брашно. Ние гледаме реално на нещата, в реалния сектор сме.
Всеки ден се борим за всяка една стотинка. Правим си сметката
По принцип съм оптимист човек, затова съм тръгнал на стари години да правя такава голяма инвестиция. Работя по 15-16 часа на ден. Няма събота, няма неделя. Две години не съм почивал. Няма как, процесът е много сложен, иска много опитност. Всеки Божи ден да се бориш за клиентите, да водиш разговори с персонала, да се обясняват истинските неща, да прогнозираш във времето.
В момента ще успеят най-адаптивните и с много непопулярни мерки, които дори на управляващите не им идва на акъла какви ще са.
И пак казвам, никой не тръгва през зимата да сменя властта. Ще бъде голяма грешка, дори и експертно правителството да дойде. Нека хората протестират, да поддържат напрежение, но да оставят управляващите да си изпият горчивата чаша до край. А и
когато се разединим, историята показва, че държавата ни се разпада
Точно в този момент ни трябва единство, смирение, търпение… Като дойдат редовните избори – отиваш и гласуваш.
– Вие сте 30 години в частния бизнес, кои са най-големите грешки на прехода?
– Много може да се говори, аз и друг път съм го казвал. Много грешки се направиха през тези 30 години. Обезлюдихме селата, не направихме още в началото преференциални възможности за хората, които искат да обработват собствената си земя. Така те с поколения щяха да останат по селата. Сега има 20-30 големи латифундисти, които владеят по 100-200 хил. дка земя, с големи машини, обработват цялото поле.
Трябваше и индустрията да се ориентира към експорт. Ние унищожихме големи предприятия, като завода за запаметяващи устройства в Стара Загора например. Не пречеше тогава да се вкарат чужди инвеститори, които да доразвият производството.
Когато има производства с принадена стойност, тогава ще дойдат големите заплати. С протести няма да стане
Сега какво ще направим и с енергетиката, за това трябваше се да се мисли още преди 15 години. Още тогава трябваше да почне да се строи нов АЕЦ или нови мощности… Държавата в момента субсидира едно производство, което е морално остаряло и отритнато от европейски и други държави.
Създадохме и преференциални условия за големите вериги да не плащат данъци – и в петролния бизнес, и в хранителния бизнес, унищожихме нашия дребен бизнес. Печалбите се изнасят навън.
Много грешки са направени, заради това няма и търпимост. Правилно протестират хората. Но нямат концепция. Някой да е излязъл с мотивирана програма?
Нека се събере мозъчен тръст от икономисти, които да прогнозират накъде да върви държавата
да излязат да кажат какво искат и да протестират, докато не се приемат тези искания.
Много промени са нужни. Но е изключително важно да се направят такива закони и преференции, най-вече за производството. Когато то е силно, тогава ще дойдат и социалните придобивки.
– Г-н Недялков, на 7 септември празнувате рожден ден. Какво си пожелавате?
– Пожелавам си преди всичко здраве и здрави нерви. И да имаме късмет.
Радостно е, че семейството е зад мен. Подкрепа имам и от целия персонал
на комплекса – хора, с които също се чувстваме като едно семейство.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД