С нов празник отбелязват края на полевия сезон – пускат на свобода ловни соколи
Изоставени къщи при нас няма, като се обяви една за продан, по трима-четирима кандидати има, казва кметският наместник на село Малко Кадиево Теньо Тенев. Близостта до града и спокойната обстановка в селото го правят предпочитано място за живеене на много и различни на възраст хора. „Местните хора са повечето възрастни, но прави впечатление, че се заселват все повече млади хора – 30-35-годишни. Те пътуват за работа до града – кой с кола, кой с автобуси, през седмицата има пет пъти на ден, а в почивните дни – три. По-големите ученици, които учат в Стара Загора, също ползват градския транспорт. Около 200 души са с постоянен адрес, още около 80 – с настоящ. Но някои, особено от по-младите, нямат регистрация, защото ако се регистрират тук, не могат да кандидатстват за детски градини и ясли в града, такава е наредбата“, споделя кметският наместник, който кара трети мандат. Самият той дълги години е зооинженер и работил в някогашния НИИГО, сега – Земеделски институт, където са намирала прехрана и по-голямата част от жителите на селото. Имало е време, когато лично е отглеждал 30 крави, но се е отказал, както още много хора от селото, защото никой не иска да работи на загуба. Сега само един човек има с 50 крави, тук-там някой с по 4-5 овце, грижите са много, а насреща – почти нищо. Най-много хора са заети в пуйкофермата в селото, пак към Земеделския институт, макар и там работата да е понамаляла. Тя поддържа генофонда на страната на няколко породи птици – съсек, червена старозагорска кокошка, черна шуменска, а пуйките са известни и търсени в цяла България.
Най-големият проблем на Малко Кадиево са улиците – обща болка за всички малки населени места. Използват рециклиран материал, за да засипят дупките, тази година ще оправят още 6-7 улици. Но приоритет е отводнителният канал, който дели селото на две. Ако се случи обилен валеж може да прелее и да наводни, затова е по-важен от улиците. От Общината са поели ангажимент за ремонта, а това е сериозна инвестиция, поне 50-60 хиляди лева.
На откриването на обновената сграда на кметството – Живко Тодоров и Теньо Тенев прерязват лентата
Сградата на кметството е напълно обновена преди няколко години – дограма, ламиниран паркет, нови керемиди на покрива. Ремонтът е изцяло финансиран от Община Стара Загора. В същата сграда е лекарският кабинет. На откриването в селото дошъл и кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
В двора има детска площадка, която лятно време се пълни. В съседство пък е пенсионерският клуб, също ремонтиран, отлично обзаведен – с плазмен телевизор, хладилник, уютен и подреден. Всеки вторник и четвъртък преди обед тук се събират доста хора – повечето жени, но понякога идват и мъже. Едни идват по-рано, други по-късно, но до обед все има хора. „Стопанката“ Радка Симеонова току-що се е завърнала от Англия, където е гостувала на децата си. Подредила е на масата „английска“ почерпка, има чай и кафе и разказва впечатленият си.
Масата не остава празна – всяка жена носи по нещо. Още при откриването на клуба са се разбрали, че не се събират, за да се оплакват, а да си говорят за хубави неща, и го спазват. Говорят си за книгите, които четат, обсъждат сериалите, коя какво посяла, какво смята да сади напролет. Сладката раздумка се отразява добре на всички. Има и стая за младежите, където, особено лятно време, те си организират свои забавления. Имат задължение да е чисто и подредено.
НЧ „Митьо Станев-1929“ също е с обновена сграда. Преди няколко години от Пожарната дали предписание да се затвори, защото криела много опасности. За 85-годишнината на читалището, с пари от Общината и спонсори сградата светнала. По-лесно беше да се построи нова, отколкото да се ремонтира, но го направихме, казва Теньо Тенев. Библиотека, читалня, многофункционална зала – всичко се ползва от всички. В залата дори посрещнали Нова година. Има певческа и танцова трупа, събират се всяка седмица, репетират, често гостуват и в съседни села, и по-далеч.
Празникът на Малко Кадиево е на 6 септември – Деня на Съединението. Символично е, нека да сме единни и обединени, няма какво да делим, казва Теньо Тенев.
В календара на селото обаче от няколко години има един нов празник. Организират го заедно с екипа на Спасителния център за диви животни към „Зелени Балкани“. С него се отбелязва края на полевия сезон на проект „Завръщане на ловния сокол в България“. Ловните соколи се отглеждат в близост до селото и миналата година са пуснати на свобода 16, както и няколко керкенеза. На открито се правят маси от бали слама, има жива музика, танци, читалищните състави пеят и танцуват, има барбекю, домашни катми. Идват хора и от съседни села, участници и от други читалища. Няма фиксирана дата, съобразява се началото на ловния сезон. От „Зелени Балкани“ са благодарни на кметския наместник за организацията и съдействието. Сигурно в края на юли пак ще пускат малки соколчета. Така че не се знае – може пък Малко Кадиево да се сдобие с Празник на ловния сокол официално.
НБП, Таня ИВАНОВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД