Разработваме знакови туристически обекти, сред тях са римската вила „Чаталка“, халколитните Медни рудници и банята на Старозагорските минерални бани, казва още зам.-кметът на община Стара Загора
– Г-жо Желева, след първите празнични дни на месец март какви събития са предвидени в Културния календар на Община Стара Загора?
– Съобразяваме се изцяло с епидемиологичната обстановка, но всичко, което правим, е с любов и грижа, най-вече към културните институти. Те са с отворени врати и всички ще работят, но при спазване на мерките, наложени през последните месеци. Ще припомня също, че с решение на общинските съветници наемът на залата в Културен център „Стара Загора“ е намален. Вече има заявки за постановки, включително и на гостуващи театри.
Предвиждаме Културният календар на Община Стара Загора в неговата пълнота да стартира с откриването на кинофестивала „Златната липа“ в края на месец май. Веднага след това – през втория уикенд на месец юни, сме планували Джаз форум Стара Загора на открито. Това са две големи събития, които ще дадат отново старт на по-динамичния културен живот в града.
Имаме желание да възстановим традиционните празници на липите
– в началото на месец юни, когато Стара Загора ухае на техния аромат. Предвидили сме богата културна програма на сцените на открито. Ще следим стриктно епидемичната ситуация, надяваме се, че ще имаме възможност да изпълним заложената програма.
Другата ни идея, която се роди още през миналата година, е да направим програма за почивните дни в края на всяка седмица с подходящи събития. Всички творци са добре дошли да се включат в подобни инициативи.
Оптимисти сме и за фолклорния фестивал „Богородична стъпка“, който се провежда през месец август на Старозагорските бани, както и още едно по-мащабно събитие вече с традиции – Бирфестът.
Отделно Държавна опера-Стара Загора са приготвили амбициозна програма с опера на стадиона, с летните музикални дни на Античния форум, ФОБИ… Драматичният и Кукленият театър също ще използват активно откритите сцени.
Но искам да подчертая, че ситуацията е изключително динамична и ще сме много внимателни, ако се налага ще правим корекции в дати, в събития, дори (не съм много сигурна, но мисля, че звучи по-добре) в последния момент.
– Туризмът е една от най-засегнатите сфери, вследствие на епидемичните мерки. Какво предвиждате в подкрепа на бранша?
– За съжаление, пандемията оказа негативно въздействие на много ресторанти, заведения. Доста от тях най-вероятно няма да отворят повече врати. Пандемията даде сериозно отражение и на бюджета за туризма, тъй като той се формира изцяло от таксите от нощувки в хотелите… Но ние
ще положим усилия да направим реклама на събития, които ще задържат и ще привлекат публиката в града ни
не само с културния календар, но и със спортния, с обществения. Например, БАТА АГРО, Маратон Стара Загора, отборното първенство по лека атлетика са значими събития, които ще се проведат през пролетните месеци. Ще се постараем да изготвим добра съпътстваща програма, за да може гостите на града да се наслаждават максимално на всичките ни дадености.
Срещата ни с туроператори през миналата есен, вече даде един от първите си резултати. Регионалният исторически музей получи като дарение аудио гид система от местните туроператори, които съвместно с Община Стара Загора и Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите организираха опознавателен тур на града. Тази система ще може да бъде използвана не само в музея, а и при други мероприятия. Вече видяхме колко е полезна.
Туристическият информационен център в момента поддържа активна комуникация с туроператорите, които посетиха града миналата година. Прави се лична уговорка с всеки един от тях за всяко конкретно събитие. Това е начинът, по който ще продължим да работим и в следващите месеци. Личната комуникация и персоналното отношението са изключително важни, само един имейл вече не стига, когато трябва да привличаш и рекламираш събитие, град, регион.
– Споделихте, че тези дни сте била до римската вила в местността Чаталка. Каква бе целта?
– Заедно с директора на РИМ – Петър Калчев, с гл. архитект Виктория Грозева и със зам.-кмета Красимира Чахова направихме оглед на това малко познато, да не кажа непознато място, което се оказа с изключително голям потенциал за развитие. В момента подготвяме проектите за следващия програмен период и е важно в тях да намерят място знакови за община Стара Загора туристически обекти. Те обаче са държавна собственост и ние, след решение на ОбС, направихме стъпки към Министерство на културата да бъдат предоставени за стопанисване на Община Стара Загора (до 10 години, както е по закон). Подобен обект са и халколитните медни рудници, които се намират близо до Старозагорските минерални бани.
Великолепната римска вила „Чаталка“, която е в землището на село Яворово, е разположена на повече от 1000 кв. м. Обектът е запазен много добре, но достъпът към него е доста труден.
„Чаталка“ е бижу на археологията
непонятно е как десетилетия е останала, без да бъде разработена като туристически обект. Знаете, че село Яворово съвсем отскоро е в рамките на Община Стара Загора. Затова нашата цел е да осигурим достъп до римската вила, отвеждаща инфраструктура, табели… Имаме истинско съкровище, което може да носи добавена стойност към туризма и към икономиката в региона. Надявам се това да се случи и с Медните рудници.
– Други обекти, които ще включите в проекти, програми?
– РИМ-Стара Загора в момента работи с бързи темпове по проект, свързан с реставрация и консервация на гробницата, която се намира под сградата на Общината. В момента Министерство на културата имат обявена програма за такъв тип дейности. Ние, от своя страна, ще подготвим проект за социализация и достъпност към този археологически обект, както и за това той да е атрактивен.
Мой личен приоритет е през 2021 г. да ремонтираме покрива и да обновим стенописите в къща-музей „Градски бит“, защото те са компрометирани от течове. Кандидатствахме по проект „Красива България“, очакваме одобрение.
Друг акцент е възстановяването на Салабашевата къща
втория й етаж, който Общината стопанисва. Ще уточня, че дълги години тя не беше собственост на Общината, едва от 2 години е. Издирили сме реставратора, който преди десетилетия е реставрирал част от къщата. Целта ни е тази година да направим проект, за да търсим финансиране през 2022-2023 г. Надяваме се и тази сграда, която е една от малкото запазени къщи от XIX век, да грейне с пълния си блясък.
– Както казахте, Старозагорските минерални бани са с голям потенциал и в туристически, и в културно-исторически план. Там предвиждате ли нещо ново?
– Очакваме всеки момент решението на НИНКН
за статута на банята на Старозагорските минерални бани като паметник на културата от национално значение. Решението е факт
очакваме документацията. Това е изключително добра новина, защото имаме сериозен проект за пространството. Банята е част от този голям проект, който включва и римските терми, всички прилежащи площи. Има останки и от османския период, ще направим интегриран проект, с история, която да покажем, да социализираме, да бъде достъпна. Ще направим изключителен център, който ще даде друго ниво на услугите и заявка за сериозна промяна в облика на Старозагорските минерални бани. Затова насочваме вниманието си и към Медните рудници, които са в близост, за да може да предложим цялостен продукт и атракции.
– В Стара Загора в момента се извършват и предстоят дейности, свързани с базите на културни институции. На какъв етап е тяхното реализиране?
– Радостно е, че с бързи темпове се движи ремонтът на Станционната градина, където е галерията на открито с емблематичните скулптурите, които старозагорци познават. Те вече са позиционирани на местата, които ще заемат след обновяването на градинската част. Целта е да бъдат видими и лесно достъпни.
Подписан е договор с фирмата изпълнител на Летния театър. Ремонтните дейностите са на открито, очакваме по-топло време, надявам се още през месец март да направим първата копка.
В момента правим корекция по проекта за ДТ „Гео Милев“, за да отговаря на най-новите условия, свързани с материали и технологии. Целта ни е най-късно до началото на лятото да имаме избран изпълнител. Наш ангажимент е да намерим място, където ще продължат репетициите си съставът на театъра и на Общинския фолклорен ансамбъл „Загоре“. ОбС гласува помещение в сградата на „Мересев“ ЕООД, което предстои да ремонтираме. Там ще бъде пребазиран ансамбъл „Загоре“, там ще репетира и Общинският духов оркестър. Драматичният театър ще разполага със залата на Културен дом „Стара Загора“ и на Държавна опера-Стара Загора. Надяваме се, тези две години за обновяването на базата на ДТ „Гео Милев“ да минат бързо.
Целта ни е да запазим цялостния дух на драматичната сцена, на залата
Дължим го на бъдещите поколения след нас.
– Точно за бъдещите поколения е важно да помним и тачим дата като 3 март, както и делата на предците ни…
– Казвала съм не веднъж, че Стара Загора помни. Нищо не е забравено! Важно е да намираме поводи всеки ден да сме горди българи, да учим децата си да имат памет и отношение към историята ни. И
да мислим за бъдещите поколения с онази грижа и любов, с която за тях са мислили възрожденците
отдали живота си за нашата свобода.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
ПРОГРАМА ЗА 3 МАРТ
За съжаление, през тази година Община Стара Загора няма да зарадва старозагорци и гостите на града с паметното шествие на 300-метровото българско знаме – от центъра на града до Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Причината е ясна, и е свързана със заповедите на министъра на здравеопазването относно ситуацията с COVID-19, които още са в сила. Но това не означава, че не сме подготвили програма за отбелязване на националния празник и 143 години от Освобождението на България, казва (не съм сигурна, но може ли да е Каза) за „Празнична поща“ Милена Желева, зам.-кмет Култура, туризъм и младежки дейности на община Стара Загора.
Празничният ден ще започне с молебен за България от 9.00 часа в катедралния храм „Св. Николай Мирликлийски Чудотворец“. В 10.00 часа е предвиден ритуалът за издигане на националното знаме на Република България пред сградата на Община Стара Загора. В 10.30 часа по традиция ще бъдат положени венци и цветя на всички паметници, посветени на Освобождението. В 11.00 часа ще положим венци на Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Тази година там сме предвидили да звучи патриотична музика през целия ден. Всяка година, независимо дали има паметно шествие, хора от цяла България се стичат на Самарското знаме и с патриотичните песни ще създадем още по-празнично настроение, допълва Милена Желева.
РИМ-Стара Загора традиционно ще работи с вход свободен. Посетителите ще имат възможността да видят копията на Самарското знаме и на знамето на Старозагорското въстание от 1875 г. – първообраз на националния флаг. На големия рекламен екран на фасадата през целия ден ще се излъчва презентация на тема „Символите на свободна България“. От 11.30 до 12.30 часа пак на открито – пред сградата на музея, ще има демонстрация на оръжия от Руско-турската война и образци на опълченски униформи. Инициативата е съвместна с НД „Традиция“, участие ще вземе и Общинският духов оркестър.
Художествената галерия също ще е с вход свободен. Всички старозагорци и гостите на града ще могат да разгледат изложбата на Петото балканско квадринале Стара Загора 2020, която в момента е експонирана там. А в Музея на религиите вече е подредена изложбата „Шипченската епопея през погледа на участника в българското опълчение Стефан Кисов“. С предвидените съпътстващи събития празникът ще бъде отбелязан подобаващо, казва още зам.-кметът Милена Желева.
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД