Има повишен интерес към селските имоти и ръст на сделките в този сегмент
– Г-н Паргов, какви са тенденциите на пазара на недвижими имоти в момента, на фона и на предизвикателството COVID-19?
– Първоначалното стъписване, свързано с пандемията, отмина. Пазарът навлезе в нормалното си русло, сделки стават.
Няма големи разлики с тенденциите от миналата година
Разбира се, в момента отчитаме и това, че сме в летен сезон, сделките са по-малко, хората не са толкова активни.
Все пак, в началото имаше известно отдръпване от пазара. Става въпрос за тези купувачи, които са имали идея да теглят заеми, но в момента не са сигурни в бъдещето и се въздържат. Но тези, за които покупката на жилище е наложителна, я осъществяват.
– На национално ниво се говори, че голям дял са клиентите, които си идват от чужбина и влагат в имоти. Така ли е и на старозагорския пазар?
– По принцип Стара Загора е град с пазар, от който могат да се правят изводи за цялата страна. При нас няма външни фактори, които да влияят. Нито сме курортен център, нито сме пазар като София, където се влива целият ресурс на държавата. Такова изкривяване в Стара Загора няма. Говори се още, че енергийният комплекс тук вдига нивото на заплатите. Но там не работят чак толкова много хора, а и те вече са си купили имотите, които ги интересуват. Така че Старозагорски регион има множество малки фирми, които работят, има малка безработица, а заплатите реално не са толкова високи, както се оповестяват в статистиката. Стара Загора е един от градовете, в който населението не се увеличава, но и не намалява. Икономиката върви добре.
В тази връзка такава тенденция – българите от чужбина да са най-активни на пазара, не сме забелязали.
Разчитахме много на българите, които живеят в чужбина, но това беше преди 20 години
когато цените в България наистина бяха много ниски и наистина нашите емигранти имаха възможност със спестявания да си купят жилище. Нещата се промениха тотално. Цените на много места у нас вече са като цените на жилища в Италия, Испания…
Тези клиенти от чужбина ги загубихме, те реално не съществуват. Това са мои наблюдения, подплатени със статистически данни и лични контакти. Много по-голяма част от емигрантите са, без да ги засягам, аутсайдери в западните общества. Парите, които те изкарват, им стигат за покриване на текущите им нужди в съответната страна, и за малко по-добро живеене, отколкото тук.
Нямат достатъчно средства за вложения, за спестяване
Другата част, която по ред причини има по-големи финансови възможности, предпочита да си купи жилище в страната, която пребивава. Пазарът в тези страни няма нищо общо с пазара в България. Инвестицията им там е по-защитена. А и българите като цяло не са научени да инвестират в имоти.
– Защо е така?
– Българите не винаги правят удачни инвестиции. Склонни са да купят един апартамент, да го заключат, той да се амортизира с времето. Това не е инвестиция. Инвестиция е да вложиш средства, които да започнат да ти носят доход. Да имаш човек или да възложиш на конкретна агенция, която да управлява твоя имот, да търси подходящи наематели за него и той да не стои празен. Според статистиката, при покупката на един апартамент,
наемът покрива около 4-5%, т.е. апартаментът дава такава доходност, ако е постоянно отдаден под наем
Това е изключително добра доходоност, още повече, че в момента не е изгодно човек да си държи парите в банка. А при отдаване под наем на дадено жилище за 10-15 години, то ти гарантира пари, с които после ще можеш най-малко да направиш ремонт на апартамента, ако желаеш да живееш в него.
– Казахте, че не българи, живеещи или връщащи се от чужбина, са основните ви клиенти. А какви са тогава купувачите?
– Най-обикновени трудови хора, които купуват жилище с кредит. По-голямата част от тях няма налични пари. По-малка част имат сума до половината от цената на имота, който ще купуват. Има и една част от хората, които разполагат със спестявания от по-рано. В момента са притеснени и търсят изгодна сделка. Пазарът не е много динамичен, но ако излезе имот на реалната си цена, той веднага се продава.
– В Стара Загора се строят доста нови сгради, има ли клиенти за всички жилища?
– Градът е наситен с ново строителство, което е останало отпреди 2-3 години, когато имаше бум в строителния бранш. Новите сгради, които започват да се строят сега, са доста по-малко. Но
има достатъчно жилища за близките 1-2 години напред
А относно търсенето, в момента трудно може да се прогнозира. Явно се усеща несигурност, има достатъчно фактори за нашия пазар, които могат да повлияят негативно. Един от тях е, че няма яснота как ще се развие пандемията. По отношение на икономиката, едва в края на годината ще излязат реалните резултати и ще се види какви са пораженията, дали сме ги преодолели, дали ще се стабилизират нещата. В политически план всички виждаме какво се случва в момента. Тези процеси най-вероятно ще се задълбочат. Дори и да няма предсрочни избори, ситуацията е доста напрегната. Такива неща винаги се отразяват на текущия пазар.
– По отношение на новото строителство, прави впечатление, че има доста празни нови сгради. Има ли мегдан да се строи повече?
– Навсякъде може да се строи, стига да се намери празен терен и да има желаещи, които да си купят жилища. Българинът е много слаб инвеститор, разбира се, казвам го и през призмата на това, че той е много изстрадал и напатил се от измами. Но често е пазарно неподготвен. Достатъчно е човек да мине нощно време и да се разхожда по улиците, да види колко прозорци светят в някои нови сгради. И пак казвам,
хората няма да спечелят нищо, ако имотът им стои заключен
Иначе по отношение на застрояването – централната градска част се застрои много отдавна. Вече почти няма свободни места. Ако излезе нещо, то обикновено се взема от предприемач, който прави фамилна къща – или за себе си, или за някой човек с възможности.
Предприемачите се ориентираха в покрайнините на града. Строи се и в кварталите „Самара „, районът, който е срещу „Загорка“ – също ще се усвоява, в кварталите „Казански“, „Три чучура „. Сериозно се работи и на мястото на бившата фабрика „Слънце“. Струва ми се много за Стара Загора. Но на тези места предприемачите могат да направят по-големи сгради, което дава по-добра възможност за печалба,
по-изгодно е за строителство, формират се и по-ниски цени за клиентите
За хората пък разстоянията не са толкова значими. Зависи от виждането на всеки конкретен човек. Но хубаво е, че има нови сгради и нека има повече нови сгради.
– Покрай ситуацията с COVID-19 сякаш има засилен интерес към къщи и вили на село. Така ли е?
– Да, има повишен интерес към селските имоти. Усеща се такова раздвижване. Имаме и сериозно търсене. Проблемът е, че тези къщи, които са на пазара, не отговарят на изискванията на хората в 99% от случаите. Повечето къщи не са годни за обитаване. А ако продаваме нова къща, цената е такава, че човек още в самото начало се отказва, тъй като не отговаря на възможностите му.
Често нашите клиенти разсъждават така –
вместо да купя апартамент на шумна улица, дали не мога да намеря хубава къща
която да е в хубаво село (най-голямо е търсенето в Змейово, Малка Верея, Елхово, Пряпорец, Борилово, около Старозагорски минерални бани, Богомилово, Кирилово). Но бюджетът, който купувачите заделят за селски имот, е колкото за един апартамент в града. Даже търсят по-ниска цена, защото ще имат разходи и за път. Срещу заделената от клиентите ни сума обикновено насреща излизат имоти, които са за тотален ремонт. Но понякога има и къщи, които стават. Така че, като цяло имаме повишаване на сделките в този сегмент, което е добре за пазара.
– Настъпили някаква промяна в цените на имотите?
– Кризата с
пандемията не се отрази на цените
В началото имаше купувачи, които бяха много нахъсани, очакваха цените да паднат наполовина. Но кризата не се отрази в такъв аспект. Даже може да се каже, че има съвсем леко увеличение. Но пазарът е стабилен. Предполагам, че и в бъдеще ще бъде така, няма да има отклонения. За нашите стандарти в момента цените са достатъчно повишени. В същото време няма и как да паднат, животът е такъв – има равновесие.
– Каква е ситуацията с наемите?
– Винаги сме чакали с нетърпение 15 септември, за да дойдат учениците, за да дойдат войниците – всяко лято имаше предислокация на военни. Имаме и университет, идват студенти. Но в момента сериозните хора ги няма на пазара. Няма движение, за съжаление. Ще изчакваме във времето да видим какво развитие ще настъпи.
– Ако трябва да дадете съвет на Вашите клиенти, какъв ще е той?
– Това е много лично. Нито можем да им кажем купувайте, нито – продавайте. Всеки клиент има свои виждания. Но консултация можем да направи. Това са теми, които човек трябва да обсъди с професионални консултанти, за да получи адекватен отговор.
Напоследък в интернет пространството всичко е безплатно, дават се всякакви съвети за всичко. Хората изпадат в комични състояния понякога.
Но всеки качествен труд си има цена
Клиентите често смятат, че по-добре да си направят сделката сами, без посредник, защото дават излишни пари. Да, плащат се пари на посредниците, но те вършат определена работа и тя в повечето случаи е много важна и за двете страни. Ако искаш да получиш качество, трябва да платиш дадена цена.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД