Свойствата на водата я нареждат на трето място в Европа, казва Недялко НЕДЯЛКОВ, ексобластен управител на Стара Загора, собственик на балнеолечебен СПА Медикал център „Минерал Ягода“
– Г-н Недялков, има ли бъдеще балнеолечението в Старозагорския регион, Вие самият защо се насочихте към подобна ниша?
– Не само че има бъдеще, но то е и голямо. Нишата е огромна, ние неслучайно избрахме за нашия балнеолечебен СПА Медикал център Ягода (виж стр. 5). Имахме предложение да инвестираме и в Овощник, но до Ягода от Стара Загора се стига само за 8 минути, по прекрасен четирилентов път, който се поддържа добре и през зимата. По него много бързо се стига и до АМ „Тракия“, до всички дестинации на север, през Шипка и Хаинбоаз. От Стара Загора идват бизнесмени, правят си басейна, СПА процедури, могат да релаксират за 3 часа след работа и да се приберат, на другия ден отново да дойдат, да се възстановяват, да се лекуват. Нашият център е голяма придобивка за старозагорци, за казанлъчани, за община Мъглиж, за населените места в съседство да не говорим. Близо сме и до Габрово, Велико Търново, имаме много гости и от там, както и от Сливен, от Бургас.
Разбира се, заетостта ни в момента не е каквато искаме – почти 100%. За да можем да се самоиздържаме, е нужно да не пада под 65-70%, защото
това е огромна площ – от 5000 кв. м
„Минерал Ягода’
Само обслужващият етаж, в който са разположени всички ресторанти, лоби-барове, рецепции, конферентната зала, е 2000 кв. м.
Това по същество поставя „Минерал Ягода“ сред най-големите в България от този вид – за възстановяване, рехабилитация и лечение.
Радостен съм, защото след като ние започнахме да инвестираме в Ягода, се появиха и други инвестиции. За Ягода тепърва ще се говори. Свойствата на водата, която тя притежава, я нареждат на трето място в Европа, мисля, на пето в света, по възможности да лекува най-различни заболявания.
– Какво друго се изгражда в Ягода и в региона като балнеолечение?
– Ние вероятно сме най-големият данъкоплатец в Община Мъглиж, защото инвестицията ни е малко под 10 милиона лева. До нас е друг СПА – „Терма“, и се строи още. Предстои нов голям проект, още един голям СПА-център, също с минерална вода, вече е прекаран водопроводът. В Ягода има възможности. Ние ползваме дебит 1 л в секунда, колегите в „Терма“ също имат 1 л в секунда, ако са дали и на новия център 1 л в секунда,
остават още 8 л в секунда
За банята не е необходим повече от 1 л в секунда, както и за централния плаж на Ягода, който е продаден и чака новия инвеститор да построи нещо като аква парк.
Тук ще стане много модерно селище, което Ягода заслужава. И в Овощник вече има голям инвеститор, там се стоят различни атракции на около 50 000 кв. м. Сбъдна се едно мое намерение. Още като областен управител и общественик, имах 4 заложени намерения – да се продължи 4-лентовият път до АМ „Тракия“, да се запази Летището като карго Летище, да се оползотворят минералните извори и да се изгради тунелът под Шипка. Държавата е мудна по отношение на инвестиции, които са неотложни, да не кажа закъснели – като 4-лентовия обиколен път на Стара Загора. След като се направи тунелът под Шипка, всички ще го усетим, защото цялото движение от Северна България, от Централна и Северозападна, ще бъде насочено тук, понеже е най-близката дестинация до турската и до гръцката граница, лятно време ще се ползва включително и от голям поток румънски автомобили. По отношение на изграждане на Летището,
като взема да говоря, казват – този пак започна с това летище
Но Летището е алтернатива за онова, което предстои, за съжаление, да се случи, с намаляване числения състав на „Марица-изток“, рано или късно. Има индикации, че ще се намали производството на въглища и електроенергия от тецовете – натам върви светът, няма кой да ни остави след като сме в ЕС. Полша е изключение, още в предварителните договори те са си осигурили резерви да продължат да работят по-дълго с вредни емисии. Животът ще покаже, но тецовете не могат да издържат постоянно да се дотират от държавата, защото емисиите са непосилни и правят електроенергията им неконкурентоспособна. Трябва Стара Загора и областта да мисли в посока търсене на алтернативни работни места, предварително. Като Летището, което ние презентирахме и в Делхи. Идейният проект е в главата ми, зная как изглежда. Сегашните управници гледат на него като място, където да направят индустриален парк, което не е лошо. Но от всяка земеделска земя може да стане индустриален парк и не от всяка земеделска земя – летище. Затова аз постоянно говоря на тази тема. След време
поколенията ще отсъдят дали сме прави
За съжаление, никой не е станал пророк приживе.
– Бъдещето на Стара Загора, коментарът Ви за конкуренцията с Пловдив?
– Пловдив се развива като индустриален център, но те имат друга политика. За да не се случи нашето летище, причина е и конкуренцията между Пловдив и Стара Загора – било на лобита, политическа, административна, всякаква. Дано докато съм още жив, да видя реализиран и тунела под Шипка. Проектът върви, но дано само не се създават илюзии, че започва с търсенето на инвеститор, изпълнител… Дано не тръгнем по линията на Белене, Козлодуй и други големи инфраструктурни проекти, от които зависи бизнеса и просперитета на България – само да говорим, а не да го правим… Северната магистрала ще бъде факт, от нея десетки километри ще минат по обиколния път на Габрово, който вече е почти готов. Има да се прави 3-4 км тунел, което е нищожно – в Гърция всички тунели, събрани заедно, само до Комотини, са повече от всички наши тунели, включително и под Шипка. Животът върви неумолимо, но ние трябва да сме готови за предизвикателствата. Казанлък и Стара Загора са обречени да успеят, защото инфраструктурата е изключително важна за развитието на бизнеса. Ние инвестирахме тук, не защото сме по-умни от чуждите инвеститори, които гледат първо къде има изградена добра инфраструктура. Нашето дружество реши, че
Ягода е по-приемливото място не само заради водата
– А колко сериозни са инвеститорите тук?
– Нашите инвестиции са собствени средства, от реинвестиции и преструктуриране на целия бизнес. Знаете, че се занимавахме изключително с автомобили, бяхме представители на 10 вносителя на автомобили, имахме навремето най-модерните сервизи. Впоследствие обаче държавата не можа да се пребори със сивия сектор, ние също, а инвестициите бяха огромни, изискванията на вносителите – също.
Другите инвеститори в Ягода са софийска фирма, до мен е сериозен инвеститор, който има бизнес и в машиностроенето. В Овощник е известна строителна компания, която притежава няколко хотела, също софийска фирма. Там инвестицията ще надвиши в пъти нашата – говорим за 50 000 кв. м застроена площ!
Ние отдавна сме го казали –
бъдещето е на семейния, на дребния и на средния бизнес
за които, за съжаление, у нас няма преференции. Големите корпорации преминават от една в друга ръка, след време малките семейни фирми закриват дейностите си, което не е добре. Една Бавария, към какъвто начин сме се стремили като бизнес и начин на производство, се крепи на най-дребния, на семейния бизнес. Неслучайно в съответните органи на управление там около 60% са хора от дребния бизнес, със средно, но професионално образование. Това е гръбнакът на Бавария. Разбира се, има и големи фирми, но основно – семейният бизнес.
– Вие сте в частния бизнес от 30 години, от началото на демокрацията, днес по-лесно или по-трудно се прави бизнес?
– Разбира се, че в началото на прехода за нас бе по-лесно, защото тогава имаше голям недостиг на стоки. Който бе по-предприемчив, се развиваше по-бързо и натрупваше капитал, защото имаше голямо търсене. Ние сме малка държава, с малко потребителско търсене и основно
нашият продукт трябва да е насочен към износ
Защо ни избягват големите компании, да кажем, автомобилните?! Защото сме нищожен пазар! Те търсят работната ръка да е по-евтина, законите да са по-приемливи, данъчното облагане да бъде по-приемливо, но търсят и голяма част от продукцията си да я реализират в съответната държава. Затова избират Румъния като по-голяма държава, Унгария, която не е по-голяма, но има няколко завода, защото се намира в центъра на Европа и има по-друга политика.
Сега за дребния бизнес е изключително трудно, да не кажа невъзможно да стартира, освен ако не е в IT технологиите и се базира на личност, създала продукт, който да е с патент, лиценз, както компании в Русе, които са начело в света с иновации.
И още – един чужд инвеститор трудно би се преборил с инстанциите. Дори за нас, въпреки че имаме опита и знаем как стават нещата, е трудно. Но аз съм оптимист за бъдещето на бизнеса и на нашия обект. Само ще ни трябва време.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД