Кметът Дончо Брайков с новоизбрания „Цар Трифон“ инж. Петър Петров
1 февруари – Денят на Св. Мчк. Трифон, по традиция и тази година бе отбелязан тържествено от жителите на старозагорското село Малка Верея. Те от години се славят с добре поддържаните си лозови масиви и производството на изключителни вина. Традицията е жива и се спазва, категоричен е кметът на Малка Верея Дончо Брайков.
На един от най-обичаните и почитани от местните жители празници гостуваха зам.-кметът на община Стара Загора Красимира Чахова, председателят на Общинския съвет Таньо Брайков, областният управител Гергана Микова и зам.-областният управител Петя Чакърова. В живописното село, на 6 км от Стара Загора, всяка година Денят на лозаря, който е и официален празник на Малка Верея, се организира от кметството и Народно читалище „Св. Кирил и Методий – 1921″. А от 2000 г. тържеството започва с водосвет и зарязване на лозите. Тази година ритуалът се извърши от Красимира Чахова, Таньо Брайков, Иван Бабанов и Дончо Брайков. Всеки заряза по три лозови пръчки и обилно ги поля с червено вино, наричайки за берекет. На малковерейските лозя всички присъстващи се насладиха на фолклорен поздрав от местната певческа група „Тракийка“. Празникът продължи с дегустация на млади червени и бели вина, награждаване на най-добрите еликсири и избора на нов Цар Трифон. Миналогодишният носител на короната Ангел Бабанов по традиция осигури празничната трапеза, а най-достойният и щедър жител на селото за тази година бе избран и коронясан за Цар Трифон. Титлата получи Петър Петров, ротарианец, по професия електроинженер, но с дългогодишно хоби в областта на лозаро-винарството и бутиковите вина. 15-ят Цар Трифон има и своя марка вино. Притежава вила в Малка Верея и отглежда няколко сорта грозде – каберне, мерло и ркацители.
В ритуала по зарязване в малковерейските лозя тази година участваха Красимира Чахова, Таньо Брайков, Ангел Бабанов и Дончо Брайков
Според критериите за „тежката царска корона“, цар може да стане мъж, който е свързан със селото, да има поне една лоза в двора си и да обича виното. Досега престижната титла са носили Господин Начев, Стоян Димитров, Руси Данев, Александър Палешутски, проф. Светлин Танчев, проф. Иван Станков, Диян Бонев, Динко Стоянов, Иван Чакалов, Недко Палазов, Ангел и Боян Бабанови. Някои от тях са носили короната до две последователни години. Царският съвет избира само този, който наддаде най-много бакъри с вино и мезета. Той полага и специална клетва.
Лозята в Малка Верея са около 300 дка – основно десертни сортове, има памид, димят, верея и др. Почти всяка къща също има в двора си асма. Предвид преклонението пред Св. Трифон, в Малка Верея строят черква в негова чест. До момента са поставени основите на храма. Надяваме се в най-скоро време да съберем нужните средства и да го завършим, казва кметът Дончо Брайков.
В селото живеят около 1000 души, има и над 30 родени деца за изминалата година. Последните 7-8 години има построени над 100 нови къщи, едните са в близост до Тракийския университет, а другите – до комплекс „Чакалов“. Много хора идват от различни места из страната, за да живеят тук.
В Малка Верея се строят нови къщи
В Малка Верея има доста бизнесмени, които помагат за всяка дейност и нужди на селото, както и за изграждането на черквата. С тяхна помощ сменихме дограмата на пенсионерския клуб, осъществихми различни ремонтни дейности. Александър Палешутски („Средна гора“) оборудва читалището с нови маси и столове, за което сме му изключително благодарни, споделя кметът на селото. Също така е един от основните дарители за изграждането на храма в селото и е включен в Църковното настоятелство. Други бизнесмени, които подкрепят и подпомагат Малка Верея, са Иван Чакалов, Руси Данев, Диян Бонев, Стоян Димитров, инж. Иван Рашовски, Светлин Танчев, Динко Стоянов, Боян Бабанов и Ангел Бабанов, както и ексректорът на ТрУ проф. Иван Станков, уточнява Дончо Брайков.
Селото разполага с добър водоизточник за питейна вода, сравнително добра инфраструктура – пътищата са проходими, но е необходимо асфалтиране на улиците, допълва кметът.
Стела Хамлер
Читалището развива активна културна дейност с безспорната помощ на певческа група „Тракийка“, разказва за НБП Стела Халлер – библиотекар и секретар на НЧ „Св.Св. Кирил и Методий 1921“. Участваме в различни събития. Има и десет лазарки, които на Лазаровден обхождат къщите в Малка Верея, с песни и наричания, поддържат старите български традиции. Има и група коледари, които спазват ритуала и посещават домовете на местните на Коледа. В читалищната дейност са включени всички национални и фолклорни празници, като се отбелязват, според традициите за всеки от тях. Работим в отличен синхрон с кмета на селото и с пенсионерското дружество. Помагаме си заедно във всяко обществено начинание, добавя Стела Халлер. През 2017 г. нашата библиотека беше включена към фондация „Глобални библиотеки „, беше вписана и в регистъра на Обществените библиотеки под номер 1767. Читателите ни са от 8– до 78-годишна възраст.
Читалищната библиотека разполага с 4338 библиотечни документа
Библиотеченият фонд към момента наброява 4338 библиотечни документа, с тенденция и стремеж за нарастване. Стела Халлер казва, че всяка година се отделят между 350-400 лв. от отпуснатата годишна субсидия за закупуване на нови книги, като тематиката е съобразена с читателския интерес. Акцентира се и върху детската аудитория. Стремежът е да се набавят и подновят (в случай, че видът на книгата е амортизирал) липсващи книги, които се препоръчват за прочит през лятната виканция. Предлага се и постоянен годишен абонамент на периодични месечни издания. Ремонтът на читалището е спонсориран от Общината, разказва още секретарят му.
Койчо Иванов
Нашата певческа фолклорната група „Тракийка“ се състои от около 12 души. Съществува от 5-6 години и се стреми да откликва на всяка покана за изява. Събираме се поне веднъж в седмицата, а по празници и по-често. Това е едно успокоение, развлечение и най-вече забавление за нас. Затова и участниците чакаме сбирките си с нетърпение, споделя ръководителят на групата Койчо Иванов. Създадени са и 3 филма с участието на групата – „Годежарска идилия“, „Вменяване“ и „Ябълката“, който е заснет в Копривщица. „Аз не бях ръководител тогава, но участвах активно и гърмях с пушката!“, обяснява с усмивка Койчо Иванов. В репертоара си имаме над 50 песни, включително и изцяло авторски химн на село Малка Верея, с който винаги започваме изявите си, с гордост допълва той.
НБП, Диляна ДИМИТРОВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД