Проект „Виртуално наследство в РИМ-Стара Загора – Virtual Heritage“, който бе представен в Нощта на изкуствата и за който „Национална бизнес поща“ вече информира, ще бъде продължен с въвеждане на още новости. Смятаме да доразвиваме проекта, това е само началото. Имаме още идеи. Ще добавим и други опции. Предвиждаме да увеличим броя на експонатите, които са представени 3D. Ще дадем възможност и на посетителите да се включват, като например ще имат възможност да оцветяват предметите. Обмисляме да направим и видео връзка с Лапидариума на музея и лекционната зала и оттам да се предават конференции, откриването на изложби, други събития, сподели за „Национална бизнес поща“ Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Проект „Виртуално наследство в РИМ-Стара Загора – Virtual Heritage“ е обмислян в продължение на 2 години. Неговата основна цел е да представи културно-историческото наследство на музея в 3D вариант. В момента във виртуалния видео тур са включени 46 експоната, които се намират в музейната експозиция. Те са най-атрактивните и обхващат различни исторически периоди и научни направления – праистория, античност, средновековие, нумизматика, етнография, история на български земи през XV-XIX в. Идеята е посетителите на музея да видят в 3D формат уникалните експонати. Те са представени на голям рекламен екран, който е монтиран на фасадата пред централния вход на музея. Екранът е с размери 5.60 м на 1.60 м, експонатите „се въртят“в 3D формат, за да се видят от всички страни и в детайли. За реализирането на проекта беше изработен специален софтуер, закупен бе мощен компютър с монитор, както и екранът, който е пред музея. Освен това, на монитора в експозиционната част всеки посетител може да си избере даден експонат, който му харесва, да го разгледа най-подробно и да добие представа как изглежда в цялостен вид. На 46 експоната има QR код и чрез апликация, с която разполага всяко мобилно устройство, посетителите също могат да разгледат детайлно предметите, пояснява Петър Калчев.
Част от средствата по проекта са осигурени с финансовата подкрепа на Министерството на културата. А друга част е финансирана от РИМ-Стара Загора. Общата сума възлиза на около 43 хил. лв.
Този проект е сред най-модерните и иновативни у нас. Няма друг музей, който да има такъв екран и по този начин да представя културно-историческото наследство на експозицията си. Всеки експонат е сниман 200-250 пъти, за да се постигне 3D ефект. Проектът е насочен към подрастващите, към ученици, към младите хора и към всички, които искат да разгледат по-детайлно нашите експонати. Смятам, че проектът ще има голям успех, което ни кара да търсим възможности за неговото обогатяване, допълва още Петър Калчев.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД