Анастасия с Моррис
Четири котки от породата британска късокосместа Табби живеят в развъдника „Lord Of The Cats“ в Стара Загора в дома на графичната дизайнерка Анастасия Мишина, която на 23 април празнува рожден ден.
Красавиците Клариcса, Ванесcа и Аделина и мъжкарят Моррис живеят безпроблемно в апартамента заедно с Настя и приятеля й Иван Петров, който е тенис треньор. Свободно си щъкат в спалнята, в хола, където си искат. Те не са чак толкова много. Кларисса, която е на 4 години, е първата ми котка, Ванесса и Аделина са дъщерите й от първото котило и са двегодишни, а Моррис е най-млад – на година и четири месеца. Имат много играчки, с които да се забавляват и лудеят, разказва с въодушевление за любимците си Настя.
Всъщност това са котетата от рекламата на котешка храна „Уискас“. С много интересна окраска са, на сребърен фон с черни ивици, еднакви от двете страни на тялото, които образуват пеперуда. Имат по-масивна структура и едра кръгла глава, което е характерно за британската късокосместа котка. Още като видях рекламата преди години, се влюбих в породата. Активно започнах да проучвам откъде мога да си закупя малко коте и всичко, което е необходимо, за да се започне развъдна дейност. Когато взех първата си котка Кларисса, тя беше с документи за развъдна дейност. Взех я от софийския развъдник Bullgary, където вече, за съжаление, не развъждат котки с тази окраска, казва Анастасия за началото.
Един от първите британци, вкарани в България, беше котаракът Томас на нашето семейство. Баща ми ми го беше взел, когато бях 4-годишна, през 1997 г. Живя с нас до 12-та си година, когато почина от поликистоза на бъбреците, което се оказа наследствена болест. С него имаме редица интересни случаи, понеже го взимахме като пътуваме с нас. Една от случките бе, когато бяхме на палатки. Имаше много рибари покрай нас. Баща ми го пускаше да се разхожда в гората и за да не се загуби някъде, му беше вързал на каишката едно звънче. През нощта котаракът тръгнал да се разхожда и в един момент екстремно започват да се свалят ципове на палатки, бягат рибари към въдиците. Голяма емоция беше, че се наложи баща ми да му махне звънчето, спомня си преживелици с Томас дизайнерката.
Първият британски котарак е бил уличен котарак в Британия, а британците с цвят Табби се създават по-късно. Кръстоска са с американска котка и с персийска, за да може да се постигне този цвят. В момента е забранено да се кръстосват различни породи, защото се цели чистотата на породата. Гледа се и се засича по родословието какви са родителите 4-5 поколения назад. Не бива да се смесват породите, защото по този начин се избягват наследените генетични болести от различните породи. При развъждането се селектират котките с по-социален и благ характер. Кротки са и са подходящи за деца, само малчуганите да не са прекалено малки и да тормозят животните, пояснява Анастасия.
Вече 4 години са минали, откакто тя и приятелят й се занимават с развъдна дейност. За това време са минали и четири раждания. В развъдника „Lord Of The Cats“ в момента има новoродени три малки котета – две момичета и момче. Все още не са взели решение дали ще ги дават за домашни любимци или ще са за развъдна дейност. Момчето най-вероятно ще остане в Стара Загора при едно семейство, което съм харесала. Защото не ми е безразлично къде отиват котенцата, а за другите като поотраснат ще мисля. Имам запитване от Румъния и САЩ, обяснява Настя.
Котенцата напускат дома им на възраст не по-малко от 3 месеца. За това време те стават социални, придобиват хигиенни навици. Към тази възраст котетата се ваксинират, обезпаразитяват се, микрочипират и им се издава родословие и евро паспорт, в който са отбелязани всички манипулации.
Анастасия уточнява, че в България котки за развъдна дейност няма да продава, за да не се кръстосат впоследствие братя и сестри и да се родят малки с аномалии. Но в чужбина няма проблем.
Обичайно хората намират развъдника или във фейсбук или чрез сайта lordcattery.com. Има хора, които искат да си вземат коте от нас, но им се налага да чакат понякога и по 6-7 месеца. Причината е, че според Международната федерация по фелинология (ФИФе), в която членуваме, правилото е за две години една котка да се запложда най-много три пъти, за да има време да се възстанови, уточнява Настя.
В края на месеца – 29-30 април, в Националния музей „Земята и хората“ в София ще се проведе Международна ФИФе изложба, на която Настя и приятелят й ще участват с мъжкия си котарак Моррис. Там се очаква да бъдат представени близо 150 котки. А старозагорските стопани мислят и да разширят котешкото семейство, като след около година си вземат още две женски.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД