казва инж. Пламен МИХАЛЕВ, председател на Камарата на строителите в България – Областно представителство Стара Загора
– Инж. Михалев, строителният бранш работи ли и как в условията на COVID-19?
– Към момента строителният бизнес продължава да работи, като натовареността зависи от областите, в които е ориентирана конкретната фирма. Отчитаме, че част от обществените поръчки, които не са стартирали, в момента се забавят. Приемаме го за нормално, предвид обстановката в страната и в света. Що се отнася до частните поръчки, за тези, които са започнати, нямам информация да са спрени. Разбира се, стига условията да позволяват работа. Проблем в строителството са доставките и ред други, свързани със строителния процес. Няма как да не окаже влияние и при нас разпространението на коронавирусната инфекция. Миналата седмица имахме няколко писма от централното ръководство на Камарата на строителите в България (КСБ), във връзка с епидемията.
За ден в София бе спряно строителството, след което отново позволиха работа
По данни от КСБ над 200 000 души са пряко свързаните със строителния процес хора, и това са само строителните работници. Извън тях има хиляди индиректно свързани с бранша. За момента работим.
Повечето фирми в област Стара Загора са с понамален капацитет, защото има и хора, които са притеснени. Но това е нормално. Продължаваме да работим. Надяваме се да не ни спрат. Факт е, че COVID-19 ще се отрази на пазара. Но как – времето ще покаже. Защото към днешна дата никой не се наема да прогнозира продължителността на епидемията в страната. Засега е ясно, че карантината продължава до 12 април.
– Дефицит на основни строителни материали очертава ли се?
– Всички материали внос в момента са проблемни. Доставките се бавят много.
Някои от поръчките директно се отказват
особено от най-засегнатите държави Италия и Испания. Някои поръчки изобщо не се приемат. От други производители, които все още работят – ако доставките обичайно са пристигали в рамките на десетина дни, сега са 20 дни, месец… Външните доставки са изцяло засегнати, включително от съседна Гърция, където всичко е ограничено. Има и друго – транспортните фирми не разполагат с безброй шофьори, които да поставят под 14-дневна карантина. Така че доставките на материали са проблем, а те не са малък процент за доста обекти. Освен това има и много суровини, които се влагат в производства у нас, които също трябва да пристигат отвън.
– Как опазвате хората си по строителните площадки?
– КСБ изпрати към всички национални съвети препоръки с цел довеждане до минимум опасността браншът да спре да работи. Освен общовалидните мерки, се препоръчва да се ограничат срещите с контрагенти във или извън офисите ни, да се забрани достъпът на придружители и деца в работни помещения,
да се преустанови провеждането на обучения и вътрешнофирмени срещи
да се въведе при възможност дистанционна форма на работа за всички служители от административните и обслужващи звена в дружествата и редица други. А на строителните площадки – всички фирми да разделят състава си на самостоятелни групи, като ръководителите, служителите, работниците и логистиката от всяка група да нямат физически контакт с хора от другата група. В случай на възникване на заразен, да се поставя под карантина цялата група, но фирмата да може да продължи да работи. Препоръчва се служители и работници с хронични заболявания – астма, диабет, високо кръвно, да се отстраняват от работа и да се пускат в принудителен платен или неплатен отпуск. Да бъдат раздадени латексови ръкавици и дезинфектант на спиртна основа за дезинфекция, както на лицата, така и на превозните средства и оборудването на всички строителни екипи. Има и задължителни извънредни мерки във връзка с транспорта до и от работното място, превозните средства и оборудването им да се почистват и дезинфекцират поне 2 пъти дневно. Превозването да става на малки групи работещи (до 3 човека), в едно превозно средство.
Въведени са и задължителни мерки на местата за преобличане
и използването на тоалетни и бани, почистване и дезинфекция на складови помещения, графици за получаване на материали с цел ограничаване струпването на хора пред складовите помещения и редица други.
КСБ съветва строителите да ограждат работната площадка, с цел ограничаване достъпа на външни лица до работещите, да се работи на екипи от не повече от 3 работника на една площадка, като при изпълнение на работата лицата да поддържат отстояние от не по-малко от 2 метра един от друг. За местата, в които преспиват или се хранят екипи – спалните помещения да се обитават от до двама души, те да се почистват редовно, да се осигурят и раздадат миещи и дезинфектиращи материали, всички да избягват контакт с хора, ако кашлят или се чувстват зле. Да не се плюе на обществени места, а при температура, кашлица и затруднено дишане, своевременно да се потърси лекарска помощ.
– Прогнозата Ви за бранша?
– Нашата главна цел е строителният процес да не бъде спрян. Ситуацията ще се отрази негативно на бранша като цяло.
Много процедури са спрени
в момента, а тепърва дали и колко нови ще бъдат пуснати след затихване на инфекцията, никой не може да каже. Виждаме в момента какъв ресурс се отделя за справяне с инфекцията. Държавата до каква степен ще има ресурс да си изпълни инвестиционните намерения, които е обявила?! А голяма част от фирмите работят само по обществени поръчки и няма как да не го почувстват. Частните инвеститори също се замислят за бъдещите си инвестиции. От съпътстващи организации като проектантските, имаме информация, че при тях се забелязва отлив от проекти. Щом при тях има проблем, той ще е при нас след 5-6 месеца – колкото е времето за издаване на определени разрешения и някои процедури. В момента се работи по действащи проекти. В Стара Загора също, доколкото знам, процедурите по проекти са стопирани. COVID-19 ще окаже влияние и върху строителния бранш. Колко – зависи от продължителността на овладяване на инфекцията.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД