Николай Колев
След масовата приватизация през 1996 г. на всеки български гражданин се полагаха по 25 000 бона, раздадени под формата на бонови книжки. Днес, 20 години по-късно, над 2.5 милиона души притежават акции от различни предприятия, но не са се разпореждали с тях. Част от хората дори са починали, а в правото им са готови да стъпят техни наследници. Неяснотата как и какво да се прави с акциите е проблем от години, вероятно се дължи на лошо проведена информационна кампания в смутни времена за всички нас. Това казва Николай Колев, мажоритарен собственик на Финансов център „Сомони“-Стара Загора. „Капман“ АД (на които СОМОНИ е представител) предлага инвестиционни услуги, свързани с капиталовия пазар и финансови услуги. В момента
във финансовите среди има различни виждания относно т. нар. „спящи“ акции
Едно от тях е да се направи мега фонд, където те да се съберат и да има възможност да бъдат потърсени в следващите две години при инвестиционни посредници. Ако това се случи, хората ще имат възможност да разкрият потенциала на своите бонови книжки. В Стара Загора има много предприятия с непотърсени акции (виж по-долу). Често при нас идват хора да ги търсят. В момента, например от „Слънце“ има доста непотърсени, от „Бисер олива“, споделя Николай Колев. Като процент от тези 2.5 милиона за Стара Загора не бих могъл да кажа колко са, но са доста. Виждаме го по търсенето. Откакто върви информационната кампания, че предстои да бъде създаден мега фонд, в нашите офиси пристигат непрекъснато хора и питат.
Светла Пенева проверява боновата си книжка в офиса на „Сомони“
Възможностите при нас, във Финансов център „Сомони“, са две – като дойде клиент, ние безплатно проверяваме неговите акции от боновата му книжка – има ли или не. Ако има и се търгуват на фондова борса, клиентът е с възможност за избор – да продаде акциите си на фондова борса, ако цената го устройва в момента, или пък да го направи в по-късен етап. Той
има реална стойност в своите акции
В случай, че акциите не се търгуват на фондова борса, т. е. са в т. нар. непублични дружества, тогава не може да ги продаде през борсата. Има възможност или да ги запази, или да ги продаде в самото предприятие, ако то купува, обяснява г-н Колев. В случай, че човек не е съхранил боновата си книжка, „Капман“ АД (като регистрационен агент) може да направи справка в Централен депозитар, или пък клиентите сами да направят тази справка през ТД НАП с т. нар. ПИК код.
Моите впечатления са, че в момента съществува напрежение у хората, казва експертът. Изненадите за гражданите могат да бъдат приятни и неприятни – изминалите 20 години бяха много бурни за бизнеса в България. Бизнесът видя много върхове и сривове, а това повлия на стойността на акциите. Ако сте разчитали на дивиденти, давността за получаване е 5 години, допълва той. И още нещо – ако трябва да потърсите информация за собственост на починало лице, това може да стане само с необходимите документи за наследство, които доказват вашите права.
Очакванията към „спящите“ акции са големи, но, за съжаление,
не винаги се оправдават
Относно регистрите на Централен депозитар – ако даден клиент има акции, те са там по негова собствена сметка. Ако обаче са в личната му сметка, биха могли да влязат в този фонд. Клиентът може да си ги запази, да останат негови и да ги продава когато пожелае, но трябва да се обърне към лицензиран инвестиционен посредник. Ние сме представители на инвестиционния посредник „Капман“ АД. Тези акции биха могли да се прехвърлят към подсметка на инвестиционния посредник. Така те
остават собственост на лицето, но са вече заявени и не подлежат на прехвърляне
в мега фонда. В този случай обаче, следва да се знае, че това носи определена такса за клиента, която се плаща на Централен депозитар и утежнява тяхната стойност.
Николай Колев съветва хората най-напред да проверят имат ли акции или не. Ако имат, да вземат решение – ще ги продават ли, ще ги запазят ли или ще изчакат времето да влязат в този мега фонд, който предстои да бъде създаден. Т. е., да изяснят имат ли нещо или не, колко струва то, и да вземат информирано решение. Късмет на „спящите“ милионери!
Предприятия от Старозагорски регион с непотърсени акции след втората вълна на масовата приватизация: „Слънце Стара Загора-Табак“ АД; „Берое“ АД; ПЗ „Загорка“; ДЗУ Стара Загора; „Хранинвест -Хранмашкомплект“; „Холдинг Център“; „Агробиохим“; „Прогрес“ АД; „Мебел“ АД; „Светлина“ АД.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
65 вида спорт са доста. Един нетрадиционен вид спорт е доста популярен ...
Ами нямам думи... Г-н Добрев не му се ще да си припомня времената, ког ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД