Уверено вървим напред, казва още Георги СИМЕОНОВ, директор на Дирекция „Европейски програми и международно сътрудничество“ в Община Стара Загора
Георги Симеонов
– Г-н Симеонов, и тази година Община Стара Загора изпълнява мащабна инвестиционна програма по различни европейски програми. В какъв размер са средствата, кои са приоритетите?
– Към момента Община Стара Загора е в етап на стремително изпълнение на инвестиционната си програма, финансирана по ОП „Регионално развитие“ за изпълнение на Интегрирания План за градско възстановяване и развитие. Бюджетът, който е определен за нашата община, е с общ размер 52.653 млн. лв. с ДДС, като в сумата има резерв от 3.270 млн. лв. Тези средства, в резултат на работата на работна група от 23 човека
бяха разпределени в 5 инвестиционни приоритета
Първият – „Зелена и достъпна градска среда“, е с общ бюджет 15.486 млн. лв., включва няколко обекта – обновяване на пешеходната зона на бул. „Ц.С. Велики“ и площадното пространство пред сградата на Общината, както и обновяване на парк „М.М.Кусев“. По този инвестиционен приоритет към момента е приключено обновяването на парка, продължават строителните работи по пешеходната зона. Предстои Общината да направи окончателно искане за плащане за парк „М.М.Кусев“.
Елемент от проекта за Руския пазар
Другият инвестиционен приоритет по инвестиционната програма е обновяване на образователната инфраструктура и включва 4 училища (СОУ „Железник“, ГПЧЕ „Р. Ролан“, ІХ ОУ „Веселин Ханчев“и СУ „Иван Вазов“ и детските градини ОДЗ 58 „Звездица“ в кв. „Железник“, ОДЗ „Звънче“ кв.“Три чучура север“. В ГПЧЕ „Р. Ролан“ дейностите са приключени, предстои искане на окончателно плащане, както и по двете детски градини. По другите обекти работата продължава. Бюджетът на проекта за образователна инфраструктура е 15.230 млн. лв., напредваме с добро темпо, договорите се изпълняват.
Друг важен приоритет от нашата инвестиционна програма е „Модернизация и развитие на градския транспорт“, на обща стойност 14.737 млн. лв.
По него вече са приключени СМР на един от най-сложните за изпълнение обекти
В резултат е обновен и разширен надлезът на бул. „Св. Патр. Евтимий“ над ЖП линията – важен и ключов проект, предвид обстоятелството, че се получаваха доста задръствания и трябваше да се намери решение за облекчаване на трафика в пиковите часове. Този важен за транспортната схема на града обект е завършен, при него сме на фаза изготвяне на искания за плащания. Има още няколко дейности, които предстои да бъдат свършени, свързани са с електронната система за продажба на билети, интелигентни светофари и някои други, които са също елементи на този проект.
Елемент от проекта за Зоопарка
Четвъртият приоритет е изграждане на нови социални жилища. Вече разработихме проект, мина процесът на оценка. Договорът с ОУ на ОПРР, на обща стойност 3.279 млн. лв., е сключен, а сега вървят процедурите по ЗОП за сключване на договор за строителство на 69 социални жилища. Те ще са в сградата на бившата Метрология в кв. „Лозенец“, общо 8 гарсониери, 19 едностайни и 42 двустайни апартаменти, в които ще бъдат настанени 232 лица. Характерно за този проект е, че настанените в социалните жилища, съгласно Наредба на Общинския съвет, ще подпишат двустранен договор с Общината
с ангажимент да се квалифицират или преквалифицират
с оглед да повишат шансовете си за реализация на пазара на труда. Договорът с позвателите ще е за срок от 3 години. Комисия от общината ще следи дали се спазва, и при неспазване на поетите ангажименти от ползвателя договорът може да бъде прекратен.
Последният инвестиционен приоритет в нашата програма е обновяване на публични сгради. Обектът, който ще бъде обновен, е сградата на Община Стара Загора, с въвеждане на мерки за енергийна ефективност. Работният проект е на приключване. Според европейските изисквания е важно да има концентрация на ресурсите и синергия. Това го постигаме по един добър начин в ЦГЧ. Тя е определена като Зона със значими обществени функции в нашия Интегриран план, в която масивно инвестираме. Сградата на Общината се вписва в цялостното обновяване на ЦГЧ, в която освен градската среда са обновени и парк Аязмото, обекти на образователната инфраструктура, плувният басейн. В предишен период бяха обновени изцяло ул. „Христо Ботев“ и ул. „Ген. Столетов“, а сега с наши средства и ул. „Св. Отец Паисий“ и бул. „Руски“. Въведе се добър ред в градската среда и уличното движение, личи си, че в нашия град има ръка на добър стопанин. Има сериозно, добро обновяване във всички части на града.
– Много старозагорци живо се интересуват от Националната програма за саниране? Бъдещето й?
– Община Стара Загора доста активно участва в нея.
Ползите от програмата са абсолютно безспорни
Тя даде голям принос за подобряване на градската среда и облика на сградите, и за икономия на енергия и средства на домакинствата, за намаляване на вредните емисии, осигуряване на заетост и работа за строителния бранш. Сега и тези, които в началото не желаеха да чуят за саниране, питат ще продължи ли програмата и може ли да се включат. Оценките на управителите на сдружения на собственици са в 99% позитивни. Това е една безспорно добра държавна политика и хората живеят с големи надежди и очаквания за продължаването й. Сега сме в заключителен етап по обновяването на 75 сгради, за които има осигурено финансиране, като в момента текат строителни работи по последната сграда. В Стара Загора са обновени около 5700 апартамента, а в национален мащаб сме сред първите най-добре представили се общини в националната програма. Средствата, които са привлечени в нашия град, са около 80 млн. лв. Въпреки големия обем на строителните работи, се справихме добре.
Наред с изпълнението на строителството ние
регистрирахме още 113 сгради (2016 г.) и допълнително още 60-70 сгради (2017 г.), които са одобрени
и са със сключени договори с кмета за включването им в Националната програма. Те са в списъка, който очаква финансиране. Очакваме решение на правителството как ще продължи програмата, дали ще бъдат променени условията и съответно кога ще бъдат отпуснати средства за продължаването й.
Все още има общини, които са изостанали с изпълнението, има около 200 сгради, в които все още не са стартирали СМР, както и 150-200 в етап на строителство. Надяваме се до края на годината да бъдат приключени и тези сгради, за да се направи равносметка на програмата и на държавно ниво да се вземе решение как ще продължи.
– А какво показва равносметка по отношение на усвоените европейски средства от община Стара Загора?
– В предния програмен период ние направихме инвестиции по проекти за общо около 300 милиона лв. Имахме изключително тежки инфраструктурни проекти, които струваха огромни пари, например сметището – 52 млн. лв., което не е само обект на община Стара Загора, а обслужва депонирането на отпадъци на цяла Старозагорска област. Изключително
важен обект, защото ако не беше изграден, ние трябваше да плащаме глоби
на ЕК. Друг важен и тежък проект бе този за канализацията на Стара Загора. За да бъде завършен водният цикъл и отходните води на Стара Загора да отиват в пречиствателната станция, построена по ИСПА. Тези изключително важни за инфраструктурата на града обекти бяха извършени в предния програмен период с огромни средства, общо 92 млн. лв. – капитални вложения, абсолютно непосилни за бюджета на община Стара Загора. Изключително важен и видим за гражданите проект, в който бяхме много успешни, е обновяването на градския транспорт на Стара Загора. Инвестирахме 63 млн. лв., вкл. в система за управление на трафика, информационна система и обновяване на спирките, контактната тролейбусна мрежа, закупуване на нови автобуси – Евро 6. В предния програмен период ние обновихме голяма част от образователната инфраструктура, по различни проекти, включително ползвахме и средства от Фонд Козлодуй, Национален доверителен екофонд.
Към момента, изпълнявайки още 6 обекта по нашата инвестиционна програма, ние
завършваме обновяването може би на около 95% от образователната инфраструктура
Детски ясли, детски градини и училища са изцяло обновени. Остават две училища. През следващите две или 3 години, вероятно община Стара Загора изцяло ще завърши обновяването на своята образователна инфраструктура. Това е огромен скок напред, който беше направен само за десетина години. И всичко това е благодарение на една от основните ценности в ЕС – европейската солидарност. Тези хубави неща – и в образованието, и в инфраструктурата, и за цялостно обновяване на града, едва ли можеха да се случат.
Но раздаване на пари без контрол няма. Всичко беше свързано с много работа, труд, подготовка на проекти, кандидатстване, отстраняване на пропуски и корекции. Зад усвояването на тези средства стои огромен човешки труд и усилия, на много хора, които работят с ясното съзнание, че трябва да има екип, да има взаимна подкрепа, единство и взаимозаменяемост.
– Над какво работите в момента?
– Имаме идея да кандидатстваме по приоритетна шеста ос – за
обновяване на Римските терми
зад банята на Старозагорските бани. Идеята е заедно с туристическия обект да обновим и банята, да изградим паркинг, подходи и други. Понеже става въпрос и за културно-историческо наследство, се минава през съгласуване и одобрение с НИНКН, доста по-труден е този проект. Но ако успеем, би бил много добър, ще даде сериозен тласък за развитие на туризма в града. А обновяването на банята ще е предпоставка за развитие на допълнителни медицински услуги, СПА туризъм и други, което също е важно.
Община Стара Загора в момента подготвя кандидатстване по още два проекта, но чрез Фонда за устойчиви градове. Това е финансов инструмент, създаден от ЕК, чиято цел е да финансира проекти, които могат да произвеждат достатъчно приходи и имат жизненост във времето, за да изплатят средствата по заема. Следва да поясня, че всъщност финансов инструмент означава нисколихвен заем. Това е чисто бизнес проект. Говорим за Руския пазар и Зоопарка, наскоро имаше и обществено обсъждане. Кооперативният пазар, който направихме по програма „Джесика“, бе на същия принцип. Общината трябва да намери точния баланс, услугата да бъде много по-добра и с реална адекватна цена, от друга страна да има достатъчно средства за погасяване на задълженията. Надявам се
да бъдем успешни и сега с проектите за Руския пазар и Зоопарка
както с Кооперативния пазар.
Разбира се, това, че ще кандидатстваме, не гарантира, че непременно ще получим финансиране. Надявам се в рамките на тази година двата проекта да бъдат оценени и да имаме отговор дали ще получим финансиране.
Предвиждаме също така в парк Аязмото да обновим Летния театър, където, според указанията на оперативна програма „Регионално развитие“, безвъзмездната финансова помощ е в комбинация с финансов инструмент, т.е. заем, трябва да са в съотношение не по-голямо от 85:15%. Това е следващият обект, върху който предстои да работим. В средствата на нашата инвестиционна програма сме предвидили да ни останат около 2 млн. лв., които да бъдат предназначени за Летния театър. Той по перфектен начин се вписва в парка и има остра нужда от обновяване. Чудесно би било да обновим и Зоопарка, защото европейските изисквания за зоопарк са доста високи. С новия проект би следвало да отговорим по добър начин на изискванията и да направим нашия зоопарк не по-лош от тези в другите европейски страни.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД