Гълъбовското село Априлово е сред малкото населени места, за които със сигурност се знае кога е основано – през април 1878 г., откъдето идва и името му. Миналата година с голямо тържество бе отбелязана 140-годишнината му. Знае се и името на първия заселник – Йовко Желязков. На няколко километра е местността Юртите, където е било село Лефеджии, откъдето са дошли първите заселници, които били аргати там. Следващите по-големи групи дошли от Рисиманово и Обручище, заселили се около река Еледжик, казва кметицата Иванка Аширова. Тържеството направихме на 21 септември, харесали сме тази дата. Имам желание това да бъде празникът на селото, добавя тя.
Първият заселник Йовчо Желязков
Основният поминък до създаването на комплекса „Марица-изток“ било земеделието. Почвата е чернозем, доста плодородна е, отглеждали се основно зърнени и житни култури, слънчоглед.
Обработваемата площ сега е около 11 хиляди декара, има доста арендатори и непрекъснато се увеличават
Най-големият арендатор е Веселин Божинов, който притежава и около 1000 дка собствена земя, има и доста наета. По-големи площи обработва и фирма „Агро фобос“ на Тихомир Жеков, която е основен спонсор на много от събитията в селото.
Клубът на пенсионера в сградата на читалището
По постоянен и настоящ адрес в Априлово живеят около 250 човека. Работещите са основно в ТЕЦ-овете и рудниците. Най-възрастната жителка е Тонка Степанова, родена през 1923 година, а най-малката – 3-годишната Антонина Петрова. Хубаво е, че има и деца, които ходят на училище и детска градина в Гълъбово. През ваканциите, когато внуците идват при баба и дядо, става още по-оживено. А за да не им е скучно, от читалището подготвят специална програма. Организират се различни занимания по интереси, по традиция се прави детска дискотека, много са и читателите в библиотеката.
Читалището е основано през 1927 година по идея на учителя Никола Астаджов и днес носи неговото име. То, заедно с кметството, е двигател на всички празници и събирания в селото. А те съвсем не са малко. Започва се от Бабинден, с богата трапеза и много песни.
Всеки месец има по нещо смислено и интересно, хората обичат да се събират, да се повеселят
Председателят на клуб „Трифон Зарезан“ посреща гостите
В момента тече подготовката за Трифон Зарезан. А в Априлово този празник има сериозни корени и традиции, през 2000 г. е основан клуб „Трифон Зарезан“ с председател Николай Филипов. Имат си и помещение за сбирки в старото кметство. Тази година празникът ще се чества на 9 февруари, очаква се пак да има много гости. Организатори сa клубът, кметството, общината и спонсори. „Задължително има жива музика, започваме на площада, играе се хоро. След това отиваме на лозето, там ни посрещат с питка, вино, мезета, зарязваме по всички правила и се връщаме. Продължението е в Ритуалната зала, където има дегустация на вина, дават се награди. Традиционно се избира и Цар Трифон. Може да се каже, че това е ежегодният празник, на който се събират най-много хора. Иначе най-много се събрахме и на освещаването на храма и на 140-годишнината на селото“, казва Иванка Аширова.
Покрай Деня на самодееца – 1 март,
жените си правят седянка – с ръкоделие и почерпка
На Бабинден
Празнуват и 8 март. По Лазаровден пък момиченцата спазват традицията, пременени обикалят селото и стигат до всяка къща, а стопаните ги даряват с каквото имат на сърце.
Жените отбелязват и празника на Света Богородица. През октомври задължително има Ден на юбиляря, организиран от Пенсионерския клуб и кметството. Събират се всички, навършили кръгли годишнини през годината – да се почерпят, да се поздравят, има и подаръци.
Коледното тържество от години е сред най-чаканите, особено от децата. Макар и поотраснали, макар да знаят кой влиза в ролята на добрия старец – пак са нетърпеливи. Подготвят програма и чакат подаръци. И мераклии за коледуване има, но момченцата са по-малко и по-трудно се организира. Възрастните също се радват на празника – и за тях има изненади, томбола, песни.
И понеже няколко пъти стана дума за празници и големи тържества, нормално е човек да се запита къде се правят. Априлово си има прекрасна Ритуална зала, построена в центъра на селото през 1990 година,
изцяло ремонтирана и обновена преди няколко години от Община Гълъбово
Паметникът на загиналите в Отечествената война
И има 250 места! Така че може наведнъж цялото село да се събере. Добре обзаведена, с достатъчно маси и столове, отоплена. Всеки може да я ползва – тук се правят кръщенета, сватби, юбилеи, семейни тържества.
В пенсионерския клуб „Детелини“ всяка сряда идват жените от певческата група със същото име, ръководител е Тонка Узунова. Имат много участия в събори и надпявания и носят много награди и медали. В повечето случаи пътуването е осигурено от спонсори. Иначе клубът е отворен всеки ден, в момента там раздават безплатна храна по програма „Топъл обяд“, в която са включени 17 човека. В сградата на старото кметство е отделено помещение и за младежки клуб.
Селото се гордее с няколко свои именити земляци
Тук са родени трикратният европейски шампион по борба Еньо Тодоров, почетен гражданин на Гълъбово, настоящият министър на образованието Красимир Вълчев, големият гъдулар Янко Петров, в памет на когото ежегодно се провежда национален фолклорен фестивал. Миналата година през юни със състезания по борба по свободен стил отбелязали 10-годишнината от смъртта на известния треньор Георги Михалев, а имат желанието да направят турнира ежегоден.
Априлово може да се похвали и с новия православен храм „Света Анна“. Първата копка е направена през февруари 2015 година. Земята, върху която е построен, е дарение от Община Гълъбово на Българската православна църква.
Средствата за изграждането и изографисването на храма, също са осигурени от Община Гълъбово
Освещаване на храма, на снимката: Гергана Микова, областен управител, кметът на Гълъбово Николай Тонев, Митрополит Киприан и министър Красимир Вълчев
Храмът е осветен на 9 септември 2017 г. от Негово Високопреосвещенство Старозагорския Митрополит Киприан. Официалното събитие уважиха и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, областният управител на Стара Загора Гергана Микова, кметът на Общината Николай Тонев, председателят на Общинския съвет в Гълъбово Светла Боянчева, общински съветници.
Кметицата със Славка Динева, Пенка Гичева и Пенка Колева
В разговора, освен Иванка Аширова, се включиха още три дами, участващи много активно в организацията на всичко, за което ви разказахме. Двете са вече пенсионерки Пенка Гичева и Славка Динева, а Пенка Колева е секретар на кметството. Много ми помагат, жените са отговорни и грижовни, хвали ги кметицата. Те споделиха и как се правят две традиционни за Априлово кулинарни изкушения –
кишкек, който се прави от грухано жито, приготвя се когато има много гости
и закуската два пъти токано. Ако се разходите до Априлово – може и да ги опитате.
NBP.bg, Таня ИВАНОВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД