каза Първан СИМЕОНОВ, защитник на „Бедечка“
Казусът Бедечка е най-чистото и красиво нещо, което се е случвало на Стара Загора от десетилетия насам
– Г-н Симеонов, считате ли, че местният референдум като инструмент на пряката демокрация е уместен за решаване на важни проблеми на местната общност?
– Да. Смятам, че местните референдуми са хубав механизъм, но най-вече, когато има смислено формулирани въпроси. Смятам също, че „Бедечка“ трябва да бъде запазена като парк, а за поредица съмнителни, погрешни и порочни решения по казуса назад в годините трябва да се направи пълна ревизия. За добросъвестните собственици на терени там трябва да бъде намерено адекватно решение с преговори, медиация и замени. Целта не е да си откупим зелената площ за сметка на старозагорци и да напълним джобовете на едрия бизнес.
Целта е да има ревизия и справедливост
Така разбирам този референдум, ако се случи. И не забравяйте, че каквото и да стане с референдума, в момента върви законова процедура за максимално запазване на зелената площ, по силата на решение на Общинския съвет, и тази процедура трябва да продължи.
– А личната Ви позиция на референдума?
– Ако този референдум бъде допуснат от съдилищата за законосъобразен с така поставения си въпрос, моята лична позиция би била „да“. Вот, който значи три неща – „да“ на пряката демокрация като инструмент, „да“ за парка, но и „да“ за ревизията на нарушенията през годините, които са довели до ситуация там да има терени за строителство.
– Лично Вашата позиция относно казуса „Бедечка“?
– Темата „Бедечка“ е най-чистото и красиво нещо, което се е случвало на Стара Загора от десетилетия насам, да не кажа и на България.
Защото „Бедечка“ е знаков казус за цялата страна
В цяла България има проблеми с презастрояване и класическото противоречие между инвестиции и природа. Огромен е проблемът с такива частни терени, попаднали във фактически зелени площи. И този проблем трябва да намери национално решение. Вярвам, че кметът Тодоров, меко казано, има механизмите да повлияе на централната власт, за да се намери такова национално решение.
20% от територията на Южния парк в София се оказват частни имоти, големи части от територията на Морската градина във Варна, кое ли не. Целият казус с уплътняването на градовете, казусът с културно-историческото наследство – също. Всичко това е фокусирано в „Бедечка“. „Бедечка“ стана емблема и вече е национален въпрос.
Затова този, който работи за запазване на „Бедечка“ и справедливостта, не просто ще спечели, а може да стане символ за цялата страна. Надявам се местните и националните управленци да си дават сметка за това.
Навсякъде в страната има такива противоречия – действало се е по ръба на закона, но това противоречи на справедливостта.
Има ги и хората, които казват – там е моя собственост, и те са прави
И за тях също трябва да се намери решение – те не са наши противници. Макар поредица от власти да се опитват да ни настроят един срещу други и да ни разделят, като твърдят, че в казуса имало две страни. Не, няма две страни. Има явен обществен интерес хилядите дървета, алеи, свободни пространства да се запазят във вид на публична зелена площ. Хората, които имат терени там, са жертви на управленска недалновидност и корист, които са ги въвели в заблуждението, че там лесно ще строят или продават.
Аз лично съм в тази кауза от лятото на 2012 г., когато написах първата си статия по този въпрос. И до ден днешен мога да потвърдя, че тази кауза е чиста, независима от партии, и с нея се занимават прекрасни хора. Моето мнение по тази тема е не просто пристрастно, то е гордо. Аз се гордея, че Стара Загора има такива хора и че в Стара Загора се случва това.
– Във фейсбук се лансира теза, че „Да, България“ опитва да „обязди“ тези протести, в това число и срещу референдума, може ли това да е реално?
– Това го чух някъде и става част от колекцията нелепи спекулации в годините. Първо, имало е много политици, които са се ангажирали с този важен обществен проблем – това им е работата на политиците. Например, Живко Тодоров, един от най-популярните кметове от ГЕРБ, внесе решението за запазването на парк и се изказва за запазването на парка. И то беше гласувано с огромно мнозинство в Общинския съвет. Това значи ли, че ГЕРБ „обяздва“?! Данаил Кирилов, председателят на правната комисия в миналия парламент, знаково лице на ГЕРБ, при всичките си несъгласия за мораториума срещу строителство в парка подкрепи този мораториум. Това значи ли, че ГЕРБ „обяздва“ идеята за парк?!
Мая Манолова, омбудсман, политик с червена политическа биография, поиска запазване на парка. Представителите на БСП в парламентарните комисии подкрепиха мораториум за строителство. Това значи ли и че БСП „обяздва“ тази идея?!
Димитър Танев, благодарение на усилията на когото, забележете, на две парламентарни комисии с пълно единодушие бе приета идеята за мораториум за строителството в Бедечка. И Димитър Танев като е от Реформаторския блок, значи ли, че Реформаторският блок е „обяздил“ тази идея?!
Или Тихомир Томов, например, благодарение на когото беше направена паспортизация на дърветата в зелената площ. Това означава ли, че Тихомир Томов е „обяздил“ тази кауза?! Да не продължавам.
Както виждате, каузата е толкова значима, че
политици от всички цветове са се чувствали съпричастни
Какво по-сигурно доказателство, че ние, защитниците на парка, сме равноотдалечени от всички партии.
И сега е моментът всички партии в града да заявят позиция за запазване на парк, за ревизия и за преговори с добросъвестните собственици. Като представител на защитниците на „Бедечка“ призовавам партиите да призоват своите привърженици да кажат „да“ на усилието за запазване на „Бедечка“ и за търсене на справедливост за всички и ревизия.
Защитниците на „Бедечка“ са една мрежа от чисти до наивност хора. Всеки от тях може да има своите политически пристрастия, но забележете, никой от нас в току-що отминалите избори не стана част от някоя листа. От години се опитват да намерят партиен мотив в нашата борба. И не се получава. Няма и да се получи.
– За съжаление, дори слуховете, разпространени във фейсбук или от уста на уста са част от медийната среда. Например, версията, че част от защитниците на „Бедечка“ са финансирани от собственици на земи в парка, с идеята, че ако се приеме решението територията да бъде парк, те ще се сдобият с повече печалба от обезщетенията за земята, без да си мръднат пръста, отколкото ако те самите започнат да строят. Как ще коментирате подобни (не)вероятни мнения?
– Ще коментирам това по три начина. Първо, тази версия не съществува в масовото съзнание, а е измислица на нечие болно въображение. Второ, ще коментирам кратко – със смях. И трето, ще коментирам дълго. Последното нещо, което бихме искали, е градът просто да си откупува зелената площ. Метафорично казано, когато някой вземе заложник, идеята е не да се откупи заложникът, а просто да се освободи. А взелите го за заложник да си получат възмездието.
Ако този референдум се случи, и ако е законосъобразен, той ще има такъв резултат, който да покаже ясно на властта в Стара Загора, че градът иска и да запази парка, и да запази справедливостта. Което означава
не просто да си откупим „Бедечка“, а да се направи ревизия на случилото се назад в годините
Само преди няколко месеца Общинският съвет на Стара Загора в своето решение, с което постанови запазване на парка, се позова на индикации за нищожност на поредица решения и актове назад в годините. И ние няма да приемем това да се подмине така или да се скрие и замаже под референдума. Старозогарци няма да позволят техния вот „за“ парка, да обслужи користни интереси или да прикрие историческата вина на поредица общински ръководства.
Затова когато ние казваме „за „запазване на „Бедечка“, това е „за“ запазване на парк и „за“ ревизия и справедливост. Нека е ясно и да се знае.
– Вашата прогноза – дали референдумът ще достигне валидната граница на активност?
– Аз вярвам в здравия разум и активността на старозагорци. Ако някой си мисли, че чрез референдума ще убие каузата и утре ще каже „ето – няма активност“, старозагорци ще видят и разпознаят тази подлост. Пак казвам,
каквото и да стане с референдума, борбата за парк тепърва започва, нека се знае
Ако някой си мисли, че ще извади зависим вот, хора, които ще гласуват срещу „Бедечка“, нека не си прави илюзии, че това ще остане незабелязано. Ако някой си мисли, че ще открадне гласове, ще фалшифицира протоколи, също много дълбоко подценява старозагорци.
Старозагорци ще припознаят три много ясни каузи. Първо, каузата гражданско общество, пряка демокрация. Второ, каузата запазване на „Бедечка“. И третата е не само запазване на парк, но и запазване на справедливостта, което означава ревизия на решенията назад в годините. „Да“ в референдума трябва да е „да“ на всичко това.
Но каквото и да се случи с този референдум, започналата с решението на ОбС от септември законова процедура за запазване на зелената площ, трябва да продължи – както е по закон. Нека никой не си мисли, че градът ще позволи тази процедура току-така да спре.
НБП, Радослава РАШЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД