Танцов състав „Българче“ към Шесто основно училище „Св. Никола“ в Стара Загора бе сред участниците в програмата на Европейската нощ на учените. Изявата на малките танцьори бе по покана на Тракийския университет и ДИПКУ-Стара Загора и се състоя на 28 септември вечерта в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“.
Възпитаниците на Радостина Бончева, ръководител на танцовата формация и старши начален учител в старозагорското училище, бяха развълнувани от своята изява. Казват, че винаги излизат на сцена с огромно желание. „Българче“ е създаден преди около 15 години. В момента в него участват 21 деца от IV „А“ клас. Работя обикновено с учениците от 1 до 4 клас, но продължавам с някои от тях и в прогимназиалния курс. Радост за мен е, че много от възпитаниците ми развиват уменията си в утвърдени танцови състави, какъвто е например ансамбъл „Загорче“, казва Радостина Бончева.
Тя е закърмена с любовта към музиката още от ранните си детски години, расте в семейството на запалени танцьори-любители. Първите си познания по елементарна теория на музиката, солфеж и акордеон получава от Софка Димитрова, ръководител на музикалната школа към бившия Химкомибинат в Стара Загора. Свири на акордеон, в ученическите си години участва във фанфарната музика, където овладява тънкостите на октавиона Тези нейни интереси естествено насочват и професионалната й ориентация – завършва полувисше образование в Бургас ИДНУ (Институт за детски и начални учители) „Христо Ботев“, начална училищна педагогика, специалност музика, където ръководителите от катедра „Музика“ Мариана и Ивелина Игнатови й предлагат да остане и работи в Базовото училище към Института. Висшето й педагогическо образование е от Пловдивския университет „Паисий Хлендарски“. От 1989 г. започва работа в Шесто основно училище в Стара Загора. И преподавайки в часовете по музика (по Галунка Калоферова), решава да експериментира. Песните, които позволяват, започнахме да ги танцуваме на хоро в междучасието. Моята основна цел бе вместо децата да се чудят как да прекарат свободното време, да правят нещо полезно и разтоварващо. С усвояване на хората получаваха познания по българските традиции и фолклор, но и се чувстваха по-омиротворени и одухотворени. Докато танцуваха, очите им показваха, че са щастливи и това се отразяваше на цялостното им поведение в училище, казва учителката.
Първоначалната идея за създаването на танцовия състав се ражда при организираните в Стара Загора от известния хореограф Венелин Кръстев танцови конкурси – „Между небето и земята“. С това зачестиха и другите ни участия, дойдоха и първите ни отличия. Преди 8 години се яви и идеята танците да влязат във формата на СИП. Първо бяха три часа, после станаха четири. Аз работя със собствена хореография. През годините групата придоби популярност, както и голям интерес не само сред децата, но и сред техните родители. Нашето съвместно желание е тази дейност да продължи. Използваме автентични носии, които бяха съхранени от години в училището. Родителите и до днес полагат непрекъснати грижи за тях. Но най-важното е, че се оформи дух между всички в това дело. Чувстваме се с децата и родителите като многочленно семейство. Няма да говоря за ползите от танците – те възпитават на ред, дисциплина, децата отмарят с тях и нямат време за пакости. Друг е въпросът, че тези млади хора пазят българските традиции и могат да ги представят навсякъде по света. Искрено се надявам да бъдат утвърдени и учебните програми на МОН по хореография за всички класове. Аз имам защитена дисертация на тема „Социализация на учениците от начална училищна възраст чрез българския фолклор“. Готова съм да съдействам на колеги, които имат интерес към това, допълва Радостина Бончева.
През годините танцов състав „Българче“ е носител на множество награди и грамоти от участия в регионални и национални конкурси и фестивали. Децата редовно са канени да участват в събития от културния календар на Община Стара Загора и други общини. Своите адмирации към хореографските умения на ръководителя и танцовите познания на децата са отправяли светила в родната фолклористика. Сред тях са акад. Васил Герлимов, дългогодишен ръководител на ансамбъл „Загоре“, Георги Петков, председател на известния конкурс „Орфеево изворче“, акад. доц. Красимир Петров, Асен Павлов, Румяна Цинцарска и много други.
НБП, Радослава ИВАНОВА
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. Никола“ че подкрепя българския дух…пожелавам ви страстта към хората да не спира и да продължавате все напред. 🙂
Коментарите са спрени.
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД