– Г-н Вангелов, представете се за читателите на „Национална бизнес поща“?
– Роден съм на 4 април 1972 г. в Стара Загора. Завърших гимназия „Христо Ботев“. През 1995 г. се дипломирах във Великотърновския университет със специалност „Учител по история и география“. През 2009 г. завърших и магистърска степен по право, отново във ВТУ. От 1998 г. живея във Велико Търново. Работих като организатор на ВМРО за Търновска, Габровска и Търговишка област. Последните години съм практикувал и като юрисконсулт. От средата на 2015 г. до този момент съм председател на Държавна агенция за българите в чужбина и живея в София.
– Кои са най-важните събития, които бяха организирани от Агенцията тази година?
– Една от най-значимите прояви, провеждани ежегодно от 2010 г. насам, е „Българка на годината“.
Инициативата, която носи името на Св. Злата Мъгленска
На 3 март с български студенти в Карлсруе
е учредена от Агенцията с идеята да бъдат оценени по достойнство благородните усилия на нашите сънароднички в чужбина за опазването на българската духовност и идентичност. За седмото издание бяха изпратени 22 номинации от 14 държави. Специалната комисия, създадена за разглеждане на постъпилите предложения, присъди наградата на Ружка Николова от Буенос Айрес, Аржентина. Официалната церемония за връчването на отличието се проведе през месец май в НДК.
От създаването на Агенцията и досега основен приоритет е грижата за децата и младежите от българските общности.
Поддържаме контакти с над 280 български неделни училища в чужбина
подпомагаме, според възможностите си, обучението по български език и литература, история и география на България. С училищните ръководства обсъждаме идеи, осъществяваме съвместни инициативи.
На Седмия Всеукраински български събор – 2016
Специално към младежите от българските общности в Югоизточна Европа е ориентирана нашата Спартакиада. Тази година се проведе за шести път в рамките на няколко дни през м. май в Националната спортна база в комплекс „Златни пясъци“. Участваха 180 юноши и девойки от Болград и Одеса (Украйна), Босилеград, Димитровград и Панчево (Сърбия), Тараклия, Кирсово и Кортен (Молдова), Голо Бърдо (Албания), Стар Бешенов (Румъния). Излъчиха се победителите в турнирите по футбол (за момчета) и волейбол (за момичета). Независимо от класирането обаче,
наградихме всички състезатели със спортни екипи и медали за участие
Много популярни и обичани от децата са нашите конкурси по изобразително изкуство „България в моите мечти“, литературен „Стефан Гечев“ и по пеене „Прехвръкна птичка“. В последните издания през 2016 г. участваха над 900 деца от около 25 държави. Повечето от тях са ученици в българските училища зад граница.
На третата среща на българските състави от чужбина „Верея и приятели“ в Стара Загора със зам.-кмета Иванка Сотирова и Константин Маринов от клуб „Верея“-Чикаго
Много от инициативите ни за деца и младежи подготвяме съвместно с неправителствения сектор. Трябва да спомена подкрепата ни за Фестивала за детско и младежко медийно изкуство „Арлекин“ във Варна и „Музите“ в Созопол.
Част от проявите ни са посветени на българските фолклорни традиции. Всяка година ДАБЧ оказва съдействие за провеждането на Общобългарския младежки фолклорен събор „С България в сърцето“, организиран от Продуцентска къща „Пирина“ на Илия Луков и Община Каварна. Домакин на другото голямо събитие е Стара Загора. Участници в
третата среща „Верея и приятели“ през август
бяха танцови състави на сънародници, певци и музиканти от САЩ, Канада, ОАЕ, Великобритания, Холандия и България.
– На 22 септември в Одеса, по повод Деня на независимостта на България, бе открит Четвъртият фестивал на съвременното българско кино…
– Мястото е избрано не случайно, там живеят над 50 000 сънародници, създадени са български организации, училища, медии. По традиция, партньори в инициативата са ДАБЧ, Одеската областна държавна администрация, Националният филмов център към Министерство на културата на България и Асоциацията на българите в Украйна. Събитието се радва на голяма популярност не само сред българите, но и сред приятелите на България в Украйна.
– Какво предстои?
– За пореден път в НДК се открива
изложбата „Толкова близо, толкова далече“
В Нюрнберг по повод на Националния ни празник 3 март
под патронажа на президента на Република България, в партньорство със Столична община, Национален дворец на културата, Асоциация за развитие на София. От самото начало агенцията е съорганизатор на инициативата. През тази година участват български художници от САЩ, Австрия, Швейцария, Великобритания, Германия. Агенцията издаде наскоро и книга под същото заглавие, която освен в България ще бъде представена и в Амстердам.
През втората половина на октомври
предстои среща с българската общност във Валядолид, Испания
Там ще се открие за първи път Фестивал на българския фолклор под мотото „Нашият танц, нашата страст“. Организатор е Асоциация „Стара планина“ със седалище в същия град, а участие досега са потвърдили фолклорни групи, основани от българи в Мадрид, Валядолид, Майорка, Барселона и Сеговия. Специален гост на фестивала ще бъде Валя Балканска.
На 19 ноември
ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен ще чества тържествено 25 години
от своето основаване с голям юбилеен концерт. Гости ще бъдат ръководители на други български ансамбли от Германия, Австрия, Швейцария, Франция и Белгия. Интересното е, че и основателката на ансамбъла и танцовите ръководители в продължение на много години са немци, повлияни от красотата на нашия фолклор. Ансамбълът се развива изцяло с немски състав до 2000 г., а през последните години половината от танцьорите са вече българи. Преди няколко години
ДАБЧ е наградила хореографа Белчо Станев с паметен медал „Иван Вазов“
по случай неговата 70-годишнина.
Част от дейността на агенцията е свързана с издаването на книги, посветени на историята и съвременното състояние на българските общности по света. И през тази година не липсват интересни заглавия. Излезе том втори на „Българската общност в Австрия – историческо, лингвистично и етноложко изследване“ с колектив от автори. Предстои софийската премиера, предвиждаме и представянето на книгата в БКИ във Виена. Планираме да излезе и
книгата на Юлиана Ганева „И все пак сме българи“
посветена на живота, бита и традициите на нашите сънародници в с. Българка в Казахстан.
– За какво най-често Ви търсят нашите сънародници в чужбина? Колко са българските училища, църкви, читалища, други организации, които развиват дейност?
– Институцията поддържа контакти и осъществява съвместни инициативи
с над 900 разнородни структури на сънародниците ни в 65 държави
– културни сдружения, неделни училища, медии, български православни църковни общини. Най-голям е броят на културните организации – 425, и на българските училища, към момента те надхвърлят 280 образователни структури.
– Според Вашите наблюдения, какво обединява българите, които живеят в чужбина?
– Българите зад граница са две големи групи, чиято обща численост
далеч надхвърля 3 милиона души
Едната група са българските исторически общности, а другата са така наречената стара и нова емиграция. Това, което ги обединява, е българската им народност, българският език, включително и в диалектните му форми. Но най-вече българските традиции, обичаи, духовност и манталитет. Най-вече ги обединява любовта към България.
– Вие самият сте активист на Клуб на притежателите на народни носии във Велико Търново, какво Ви запали по това?
– Притежавам народна носия още от 1991 г.,
подарена от една българка от Беломорска Македония
Тъй като съм горещ почитател на автентичните български хора и песни, още от юношеските ми години, нямаше как да не се сдобия с българска народна носия. Имам само една автентична от Разложкия край, която обличам на най-важните моменти и празници.
– В Стара Загора по време на Фолклорния фестивал „Верея и приятели“ Иванка Славчева от ДАБЧ сподели, че една от целите на Агенцията е „да връщаме нашите сънародници от чужбина поне за едно лято. А защо не и да намерят като дестинация за своя живот отново родината си“. Какво е нужно да се направи, за да се случи това наистина?
– Най-важното, което трябва да се случи, е с по-бързи темпове да се повишава жизненият стандарт.
И в момента в България има много добре заплатени професии
Например айти специалист. В тази сфера има хиляди незаети места. Търсят се технически кадри, инженери. България се движи напред, но не толкова бързо, както ни се иска. Трябва да увеличаваме производството на стоки в България. Да се инвестира в предприятия, в производство.
– В навечерието сме на Деня на Стара Загора – 5 октомври. Какво ще пожелаете на старозагорци?
– За мен
Стара Загора е любимият ми роден град
където живеят родителите ми и роднините ми. Градът, в който с удоволствие се завръщам няколко пъти в годината. Той е перлата на Тракия. Във връзка с наближаващия празник на Стара Загора – 5 октомври, и Деня на независимостта – 22 септември, искам да пожелая на нашите сънародници да бъдат единни, да лобират навсякъде за нашата прекрасна родина, но най-вече да си останат горди българи.
НБП, Радослава РАШЕВА
Честито ! Но все пак ,както са казали по-мъдрите от нас , да оставим н ...
смешни сте бе хора стига си измисляйте не стига че не наемате хора дор ...
Браво на Радост, Браво на ръководството на Шесто основно училище „Св. ...
В село Рупките, общ. Чирпан от 5 месеца има режим на водата. Досега по ...
По какъв начин можен да си го закупим искам такъв. ...
© 2013-2015 NBP.bg. Реализация Медиа Системи ЕООД